MSZP-közeli forrásokra hivatkozva a jobboldali lap úgy vélte, a lépéstől azt várják, hogy minimálisra csökkenti a "károkat" a közelgő európai parlamenti választáson, de főleg a jövőre tartandó parlamenti választáson.
"Mit is vetnek Gyurcsány Ferenc szemére...? Láthatólag mindent és az ellenkezőjét is" - írta elemzésében Christine Dupré közép-európai tudósító, aki úgy ítéli meg, hogy Gyurcsány a közadósság csökkentésében, a nyugdíj- és egészségügyi reformban messzebbre ment, mint elődei, de az ehhez kapcsolódó lépések vezettek a lakosság haragjának kiváltásához és a koalíció szétszakadásához is.
Ezt követően jött a pénzügyi válság és a forint értékvesztése, ami felszínre hozta a külföldi valutákban
fennálló túladósodottság miatti gazdasági problémákat. Kiemelte a tartóssá vált szürkegazdaság szerepét is, amely a nyolcvanas években kezdődött - térségelső - piacgazdasági átalakulás mellékhatásaival együtt hozzájárult, hogy egyre kevesebb pénz került vissza az államkasszába.
Mindehhez adódik az a tényező, amelyet egyesek a válság legfontosabb elemének tartanak: a politikai élet súlyos megosztottsága, az a "valóságos gyűlölet", amely az "Európára és a világra nyitott budapesti és nagyvárosi bal- és középbal oldal", illetve "az előbbieket kozmopolitizmusukért elítélő vidéki nacionalista jobboldal" között feszül - vélte a belga lap cikkírója.