szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa pénteken elítélte a Csád keleti részén kibontakozott, s "külföldről jött" csádi fegyveres csoportok által folytatott katonai offenzívát.

A "külföldről jött" kitétel egyértelműen Szudánt jelenti, de diplomaták szerint egyes tagországok nem akarták ezt ilyen nyíltan  leszögezni, ezért választották ezt a megfogalmazást. A határozat szerint a BT aggódik a csádi fegyveres csoportoknak külföldről adott támogatás miatt. S leszögezi: elfogadhatatlan minden olyan kísérlet, amely katonai erővel próbálja destabilizálni az országot. 

Csádi lázadók a hét elején hatoltak be az afrikai állam keleti részébe Szudánból. Közleményükben a főváros,  N'Djamena elfoglalását, és Idriss Deby Itno tábornok-elnök hatalmának megdöntését tűzték ki célul. A lázadók tavaly februárban is megkísérelték a hatalom átvételét, és el is érték a fővárost, de francia segítséggel visszaverték őket.

A mostani BT-ülést a csádi kormány kérte. Az ülés elején meghallgatott, az ENSZ békefenntartó részlege által készített beszámoló szerint május elején a határ szudáni oldalán a lázadók három oszlopát észlelték, s ebből kettő tört be Csádba, elkezdve a mostani offenzívát. A harmadik Szudánban maradt.

A csádi kormányerők egyébként felvették a harcot a behatolókkal, s csütörtökön, illetve pénteken heves összecsapások robbantak ki a két fél között a keleti régióban. A kormányoldal bejelentései szerint ezekben eddig majdnem 250 ember veszítette életét, közöttük 225 lázadó.

A 10 országból álló Közép-afrikai Államok Gazdasági Közössége pénteken azonnali tűzszünetet követelt Csádban, s egyben a "leghatározottabban elítélte az intézmények destabilizálására vonatkozó mostani, új kísérletet".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Elkapták a négyszeres gyilkos idegenlégióst

Őrizetbe vették csütörtökön Csádban azt a francia idegenlégióst, akit négy ember meggyilkolásával gyanúsítanak. Étlen-szomjan bolyongott az Abéché város környéki sivatagban, amikor a helyiek elfogták és bevitték egy rendőrőrsre.