szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mehdi Karubi iráni ellenzéki vezető, volt elnökjelölt szerint megerőszakoltak a börtönben több olyan férfit és nőt, aki az elnökválasztás hivatalos eredménye miatt tiltakozó valamelyik tüntetésen vett részt. Franciaország közölte: az üldözött demonstrálók előtt nyitva áll teheráni nagykövetsége.

A június 12-i választás utáni tüntetéseken több száz embert vettek őrizetbe. Sokakat közülük a Teherán déli részén található Kahrizak börtönbe zárták, amelyben elsősorban az erkölcsi törvények ellen vétőket tartották fogva. Legalább három rab meghalt ebben a börtönben az utóbbi hetekben, és az ott uralkodó körülményekről elterjedt hírek közfelháborodást váltottak ki. Ali Hamenei ajatolláh, Irán legfőbb politikai és vallási vezetője a fogva tartás szabályainak megsértése miatt júliusban elrendelte a börtön bezárását.

Mehdi Karubi ellenzéki vezető saját honlapján azt állította vasárnap, hogy a Kahrizakban megerőszakoltak fiatal nőket és férfiakat egyaránt - súlyos sérüléseket okozva nekik -, és emiatt írt egy befolyásos igazságügyi szervnek, követelve a körülmények kivizsgálását minden börtönben.

A rendőrség egy csütörtöki közleményében megerősítette, hogy súlyos jogsértések történtek a Kahrizakban, vasárnap pedig az országos rendőrfőkapitány bejelentette, hogy leváltották és bebörtönözték a Kahrizak vezetőjét és három olyan rendőrt, aki bántalmazta a foglyokat. A tüntetéseken őrizetbe vetteket az Evin börtönbe szállították át, ahol korábban is több politikai foglyot tartottak rács mögött. A hatóságok közlése szerint még mindig mintegy kétszáz tüntetőt tartanak őrizetben, köztük reformpárti politikusokat, újságírókat, jogászokat.

Franciaország menedéket nyújt

Franciaország teheráni nagykövetsége befogadja a menedéket kérő iráni tüntetőket - jelentette ki Bernard Kouchner francia külügyminiszter, ez a nyilatkozata a Le Parisien című napilap hétfői számában jelent meg. Kouchner elmondta az újságnak, hogy az utasítás, amely szerint a diplomáciai képviseletnek meg kell nyitnia kapuit a menedéket kereső tüntetők előtt, az európai demokratikus hagyomány része.

A francia külügyminiszter kijelentette, "teljesen alaptalanok" az Iránban több mint egy hónapja fogva tartott francia egyetemi oktató, Clotilde Reiss ellen felhozott vádak. A 24 éves nőt - aki a közép-iráni Iszfahán egyetemén tartott előadásokat - azon a címen vették őrizetbe július 1-jén, hogy részt vett a Mahmúd Ahmadinezsád újraválasztása elleni tiltakozó megmozdulásokon. Az IRNA iráni állami hírügynökség hétvégi jelentése szerint a fiatal nő bevallotta szombaton Teheránban az iráni forradalmi bíróság előtt, hogy részt vett az ellenzéki tüntetéseken, és jelentést írt a francia nagykövetségnek. Bernard Koucher az interjúban kijelentette, a "vallomást" valószínűleg kikényszerítették, Clotilde Reiss semmivel nem vádolható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Véres fellépés teheráni tüntetők ellen

Az iráni biztonsági erők verték a tüntetőket, és tüzet nyitottak rájuk szerdán Teherán belvárosában - a tüntetők egyike, egy nő személyesen számolt be telefonon az esetről a CNN-nek.

Itthon

Az üres iráni követség előtt petíciózott a Fidelitas

Vasárnap a Fidesz ifjúsági szervezete, a Fidelitas petíciót dobott a budapesti iráni nagykövetségének postaládájába, melyben a szabadságjogok biztosítását követelték az iráni rendszertől. (Vasárnap lévén, nem volt senki, aki a petíciót átvette volna.) A hvg.hu a szervezet június 20-án megválasztott új elnökét, Ágh Péter fideszes politikust, a legfiatalabb országgyűlési képviselőt faggatta.

BBC Világ

Gyorshír: letartóztatások a teheráni gyászmenetben

Az iráni rendőrség a választások után kirobbant tüntetésekben elhunytakra emlékező gyászolókat tartóztatott le egy teheráni temetőben. A siíta mohamedánok 40 nappal a halál után tartják meg hagyományos temetési szertartásukat, az Arbajint.