szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Védelmébe vette szerdán az Európai Bizottság vezető szóvivője a testület kommunikációs politikáját, amelyet Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök előző nap éles bírálatokkal illetett, az uniós döntéshozatal teljes bojkottjával is fenyegetőzve.

Johannes Laitenberger szóvivő értésre adta, hogy az olasz kormányfő kritikája feltehetően egy félreértésen alapul, és azt is jelezte, hogy a brüsszeli bizottságnál nem keltett félelmet a példátlan tartalmú fenyegetőzés. 

Berlusconi azt hangoztatta, hogy megbénítja az Európai Unió döntéshozatali mechanizmusát, ha Brüsszelben nem tiltják el az Európai Bizottság tagjait és szóvivőiket a nyilvános megszólalásoktól. A kormányfő ezzel valószínűleg azokra az olasz sajtójelentésekre reagált, amelyek szerint az Európai Bizottság közvetve bírálta Olaszországot a bevándorlási ügyekben azzal, hogy tájékoztatást kért tőle és a máltai hatóságoktól egy afrikai bevándorlókkal zsúfolt csónak Líbia felé történt visszafordításáról.

Laitenberger azonban leszögezte, hogy a hajó ügyében tett szóvivői közlést nem kritikának szánták. Kijelentette azt is, hogy az unió "kormánya", a brüsszeli bizottság kollégiumként működik, a szóvivők nem önindíttatásból, hanem politikai iránymutatások alapján nyilvánítanak véleményt, a felelősséget pedig közösen viseli az egész testület. Laitenberger elmondta, hogy a bizottságban senki nem érzi megfélemlítve magát, ugyanakkor nem állította egyértelműen, hogy Brüsszel nem változtat kommunikációs stratégiáján.

Jacques Barrot, a menekültügyi kérdésekért is felelős bizottsági tag szerdán nem kívánta kommentálni Berlusconi kirohanását, csupán annyit jegyzett meg, hogy szolgálatát az olasz hatóságok nem keresték meg a témában. Az Európai Parlament szocialista frakciójának vezetője, Martin Schulz viszont már kedden felháborodását fejezte ki Berlusconi követelése kapcsán, úgy vélekedve, hogy azzal az olasz kormányfő "ismét mély Európa-ellenes érzelmeiről" adott tanúbizonyságot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Világ

G8-csúcs: miért pont ők nyolcan?

Kibővített körben, a G8-ak mellett további kilenc ország részvételével folytatódik csütörtökön az olaszországi csúcstalálkozó, amelynek első estéjén elfogadták a koppenhágai klímacsúcsot megalapozó szén-dioxid-csökkentési megállapodást, Iránnak pedig szeptemberig adtak haladékot az atomkérdés tisztázására.