szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Hamász és a többi damaszkuszi központú palesztin csoport elutasította az Egyiptom által javasolt palesztinközi megbékélési megállapodás aláírását - adta tudtul csütörtökön közös szóvivőjük.

"A palesztin csoportok nem írják alá az Egyiptom által javasolt megállapodást, csak akkor, ha abba belefoglalják a palesztinok alapelveit és jogait, köztük a cionista megszállás elleni harc jogát" - szögezte le közleményében Háled Abdel-Madzsíd, a Palesztin Harc Frontjának vezetője, a szíriai fővárosból irányított palesztin szervezetek, köztük a Háled Mesaal vezette Hamász szóvivője.

Abdel-Madzsíd hozzátette, hogy csoportjaik szerint az Egyiptom által előterjesztett megállapodásból hiányzik az Izraellel vívott "konfliktus és a népünk elleni agresszió politikai értékelése". A megállapodásnak emellett foglalkoznia kellene "Jeruzsálem, és a szent várost fenyegető judaizáció és folyamatos agresszió kérdésével", csakúgy mint "a palesztin menekültek otthonaikba való visszatérésének jogával".

A ciszjordániai Rámalláhban a Fatah egyik vezető politikusa, Azzam al-Ahmed előző nap azt mondta, hogy csütörtökön Kairóba utazik és átadja az egyiptomi közvetítőknek a mozgalma által már aláírt megbékélési megállapodást.

A Mahmúd Abbász elnök vezette mérsékelt Fatah mozgalom és az iszlamista Hamász képviselői többszöri halasztás után október 25-én találkoztak volna, hogy másnap az összes palesztin csoporttal együtt aláírják a palesztinközi megállapodást. A Hamász azonban az aláírás újabb elhalasztását kérte, megkérdőjelezve Abbász legitimitását, amiért amerikai és izraeli nyomásra beleegyezett abba, hogy elhalasszák az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában a szavazást a Goldstone-jelentésről. A jelentés azzal vádolja Izraelt, hogy "háborús bűnöket" követett el 2008. decemberi-2009. januári gázai övezeti offenzívája során. Válaszul Abbász azzal vádolta meg a Hamászt, hogy a "Goldstone-ügyet" a megbékélés késleltetésére használja fel.

A palesztin szervezetek közötti szakadás 2007-re nyúlik vissza, amikor a Hamász véres összecsapások árán kiűzte a Palesztin Hatósághoz hű Fatahot az Izrael által korábban két évvel korábban kiürített Gázai övezetből, s a Fatah így azóta csak a másik palesztin területet, Ciszjordániát ellenőrzi.

A Hamász és a Fatah mostani ádáz hatalmi vetélkedése megfigyelők szerint a 2010 januárjára tervezett palesztin választások megtartását fenyegeti.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!