szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Irakban állomásozó amerikai haderő parancsnoka arra számít, hogy az iraki parlamenti választások elhalasztása nem lassítja le a harcoló csapatok kivonását, a katonák a terveknek megfelelően augusztus végéig hazatérnek.

Ray Odierno tábornok az AP amerikai hírügynökségnek adott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az általa kidolgozott menetrend nagyon rugalmas, már elkészítésekor számított a választás időpontjának eltolódására.

Irakban jelenleg mintegy 115 ezer amerikai katona teljesít szolgálatot. Az idén január 16-ról március 7-re halasztott választásig mintegy 15 ezer fő hagyja el az országot, majd az események fényében dönt arról a tábornok, hogy a terveknek megfelelően folytatódhat-e a csapatkivonás.

Amennyiben 60 nappal a parlamenti választás után Odierno tábornok úgy ítéli meg, hogy az országban stabil a helyzet, megkezdődik a harcoló alakulatok hazavezénylése. Augusztus 31. után mintegy 50 ezer amerikai katona marad Irakban, de az ő megbízatásuk olyan feladatokra szól majd, mint például az iraki biztonsági erők kiképzése.

Jemenre koncentrál Washington és London

Egy másik hír szerint erősíti közös fellépését az Egyesült Államok és Nagy-Britannia, hogy szembeszálljon a Jemenből és Szomáliából kiinduló terrorista fenyegetettséggel. Közben Washington és London bejelentette, hogy bezárják az al-Kaida fenyegetései miatt jemeni nagykövetségeiket - az AP hírügynökség jelentése szerint. A hírek szerint merényletre készült a terrorszervezet a diplomáciai képviselet ellen.

Miután karácsonykor egy nigériai fiatalember megpróbált felrobbantani egy amerikai utasszállító repülőgépet, Barack Obama amerikai elnök és Gordon Brown brit kormányfő több alkalommal is tárgyalt telefonon a szükséges intézkedésekről. A brit miniszterelnöki hivatal vasárnap kiadott közleménye szerint Obama és Brown megállapodott abban, hogy finanszírozza egy terrorelhárító rendőrségi egység felállítását Jemenben. Döntöttek arról is, hogy nagyobb támogatást nyújtanak a jemeni parti őrségnek, amely reménytelen küzdelmet vív a Szomália és Jemen vizein hajók tucatjait elrabló kalózokkal.

A két politikus egyetértett abban, hogy a jelenleginél nagyobb és hatékonyabb békefenntartó erőre van szükség Szomáliában, így az ENSZ Biztonsági Tanácsában támogatni fogják a szomáliai miniszterelnök vonatkozó javaslatát. Jelenleg az Afrikai Unió állomásoztat 5300 fős kontingenst - ugandai és burundi katonákat - a polgárháború dúlta országban, ám ez az erő nem képes stabilizálni a helyzetet.

Meggyengült az al-Kaida terrorhálózat Pakisztánban, és emberei onnan kényszerülnek áttelepülni olyan országokba, mint Jemen vagy Szomália - mondta vasárnap a brit kormányfő.

Gordon Brown a BBC televízió heti politikai magazinműsorának nyilatkozva kijelentette: sikerült "szétszórni az al-Kaida szervezeteit" az Afganisztánnal határos dél-vazirisztáni térségben. Ez azzal a következménnyel jár, hogy máshol tűnnek fel terrorközpontok, de ezek már nem lesznek olyan erősek, mint amilyen az al-Kaida volt Pakisztánban és Afganisztánban - állította Brown.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!