szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy észak-koreai diplomata szerint olyan súlyos a Koreai-félszigeten kialakult helyzet, hogy bármely pillanatban kitörhet egy háború.

Ri Jang Gon, Észak-Korea genfi nagykövetének helyettese szerdán a genfi Leszerelési Konferencia tanácskozásán azt állította, hogy a jelenlegi válságot az Egyesült Államok és Dél-Korea okozta, és ha országa ellen katonai akciót indítanának, vagy újabb szankciókat hoznának, az arra késztethetné Észak-Koreát, hogy védekezzen, méghozzá  kemény lépésekkel, ideértve a totális háborút is. 

A jelenlegi válságot az váltotta ki, hogy március végén a Sárga-tengeren elsüllyedt a Cshonan nevű dél-koreai hadihajó, s Szöul Észak-Koreát tette felelőssé a tragédiáért. Egy nemzetközi szakértői csoport ugyanis megállapította, hogy észak-koreai torpedó süllyesztette el a hajót, 46 matróz halálát okozva. Phenjan tagadja, hogy bármi köze lenne a tragédiához, de a vizsgálat közzététele óta drámai módon nőtt a feszültség a két ország között.

Barack Obama amerikai elnök egyébként szerdán az Egyesült Államok feltétel nélküli támogatásáról biztosította Dél-Koreát. Obama a koreai háború kitörésének 60. évfordulója alkalmából küldött üzenetben Észak-Korea "igazolhatatlan agressziójának" minősítette a Cshonan korvett elleni márciusi támadást, s dicsérte a dél-koreai vezetés, illetve a lakosság "rendkívüli türelmét és visszafogottságát." - Azon fogunk dolgozni szövetségeseinkkel és partnereinkkel, hogy Észak-Koreának számot kelljen adnia, többek között az ENSZ Biztonsági Tanácsában - szögezte le az amerikai elnök.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Clinton kemény jelzést adott Észak-Koreának

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter tokiói látogatásán hangsúlyozta: egyértelműen Észak-Korea tudtára kell adni, hogy provokatív viselkedésének következményei lehetnek.

MTI Világ

Kína nyugalomra intette a két Koreát

Kína nyugtázta azt a nyomozati eredményt, amely a dél-koreai hadihajó elsüllyedését vizsgálta, és ennek kapcsán valamennyi felet nyugalomra és önmérsékletre kéri - hangoztatta Ma Csao-hszü külügyi szóvivő csütörtöki tájékoztatóján.

hvg.hu/MTI Világ

Harcra kész a két Korea

Az utóbbi évek legsúlyosabb koreai konfliktusának részeként a dél-koreai haditengerészet csütörtökön nagyszabású tengeralattjáró-elhárító gyakorlatba kezdett. Katonai erejét tekintve szakértők szerint Észak-Korea már csak árnyéka egykori önmagának, de egy fegyveres konfliktus mindkét országban hatalmas károkat okozna. A megoldásban fontos szerep juthat Kínának és az Egyesült Államoknak.

MTI Világ

Harckészültségbe helyezték az észak-koreai hadsereget

Kim Dzsong Il észak-koreai vezető állítólag harckészültségbe helyezte az ország hadseregét, és a fokozódó feszültségről árulkodik a Koreai-félszigeten az is, hogy Szöul hétéves szünet után ismét alkalmazza Phenjannal szemben a pszichológiai hadviselés eszközét. A KCNA észak-koreai állami hírügynökség jelentése szerint Észak-Korea megszakít minden kapcsolatot Dél-Koreával, beleértve a két ország közötti kommunikációt is.