szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország kész és nyitott a párbeszédre az új szlovák kormánnyal - mondta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján.

Semjén azt mondta, személy szerint biztos benne, hogy a kettős állampolgárság elfogadása után hozott, a magyar kisebbséget hátrányosan érintő, illetve a szlovák állampolgárság megfosztásával fenyegető szabályozást visszavonják majd.

Szerinte a szlovák Alkotmánybíróság is megsemmisítené, és európai bíróságok előtt sem állná meg a helyét a jogszabály. "Abban előrelépés látszik, hogy a nyelvtörvény ügyében legalább nem fognak bírságolni a hírek szerint. Ugyanakkor ennél többet kellene elérni, önmagában a nyelvtörvény elfogadhatatlan" - tette hozzá.

"Nagyon fontosnak tartom, hogy Szlovákiában jobbközép kormány alakulhatott, ami leváltotta a korábbi szocialista-fasisztoid koalíciót" - fogalmazott a magyar miniszterelnök-helyettes, aki szerint a kormányváltás megnyitja a lehetőséget az érdemi párbeszédre Szlovákiával. "Ezzel a jobbközép kormánnyal sokkal inkább érdemi párbeszédet lehet majd folytatni, mint bukott elődjével."

Az új kormánykoalíciót a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKU), a Szabadság és Szolidaritás (SaS), a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) és a Híd alkotja. Az új szlovák kormányról tárgyaló négy jobbközép párt nagy valószínűséggel  július 6-án írja alá a koalíciós szerződést. Iveta Radicová kijelölt kormányfő kedden este úgy nyilatkozott, hogy július 8-ig, a szlovák parlament alakuló üléséig felállhat az új szlovák kormány. A kormány személyi összetételéről a négy párt már megállapodott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Mit jelent a Híd-Most választási sikere?

Átalakulás előtt áll a szlovákiai magyar politika: a szombati választáson sikeresen szereplő, a jobboldali kormánykoalícióban is várhatóan helyet kapó Híd-Mostra egyes elemzők már most úgy tekintenek, mint a szlovák-magyar megbékélés leendő kulcsára. Mások szerint viszont kérdés, a szlovák-magyar „kétnyelvű párt” milyen válaszokat tud majd adni a két ország közötti problémákra.

MTI Világ

Le Monde: a szlovákiai magyarok nem helyeslik a magyar nacionalizmust

A Magyar Koalíció Pártjának (MKP) "hatalmas kudarca" igazolta, hogy a magyar kisebbség nem helyesli a magyar nacionalizmust és Budapest kezdeményezését a kettős állampolgárság bevezetésére - írta a szlovákiai választások kapcsán hétfő délután megjelent számában a Le Monde.

MTI Világ

Hozzányúl az állampolgársági törvényhez az új szlovák koalíció

Megegyezett a programtézisekben a négy szlovákiai jobbközép párt, amely közösen kíván kormányt alakítani - közölte kedden éjfél előtt Iveta Radicová, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKU) kormányfőjelöltje. A Híd-Most elnöke, Bugár Béla szerint módosítanák az állampolgársági törvényt és az államnyelvtörvényt is.

hvg.hu Világ

Új Szó: "Magyarok a kormányban? Végre!"

Szlovákiában véget kell vetni a "jó szlovák, rossz magyar" megosztásnak és a leendő új kormány koalíciós pártjainak egyenrangú félként kell tekinteniük a Bugár Béla vezette Hídra - írja a pozsonyi Új Szó kommentárjában Štefan Hríb.

MTI Világ

Magyarország folytatja a Szlovákia elleni eljárást

A Külügyminisztérium álláspontja szerint Szlovákia tavaly augusztus 21-én nem tagadhatta volna meg, hogy Sólyom László köztársasági elnök belépjen az ország területére, így Magyarország folytatni fogja a Szlovákia ellen indított eljárást az Európai Bíróság előtt - közölte a tárca szóvivői irodája csütörtökön.

MTI Világ

Új Szó: hány pillére lesz Bugárék Hídjának?

Úgy a parlamentből kibukott Magyar Koalíció Pártjának (MKP), mint a kormányzati szerepre készülő Hídnak is meg kell változnia a következő négy évben - írta a szlovákiai Új Szó pénteken.

hvg.hu Világ

"Ha elül a vihar, Magyarországnak és Szlovákiának számot kell vetnie"

A régi EU-tagállamok a kettős állampolgárság kapcsán kiújult szlovák-magyar konfliktussal ízelítőt kaphatnak abból, milyen ellentéteket hozhatnak magukkal az uniós csatlakozásra áhítozó nyugat-balkáni országok - véli Kai-Olaf Lang politológus, a berlini Stiftung Wissenschaft und Politik (SWP) kelet-európai országokkal és EU-integrációval foglalkozó kutatója. Szerinte egy lehetséges "kiegyezéshez" Magyarországnak és Szlovákiának számot kellene vetnie közös érdekeivel. Interjú.