szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nyilatkozatot kellett tenniük az orosz-amerikai kémügyben kicserélteknek az osztrák államvédelmi szerveknek arról, hogy önként vesznek részt az akcióban – írták szombati osztrák lapok. Washingtonba pedig megérkeztek az Oroszországból elengedett kémek.

Az értesülések szerint az Egyesült Államokból kiutasított tíz orosz ügynök és az Oroszországban elfogott négy kém formailag tranzitutasként érkezett a Bécshez közeli schwechati repülőtérre és indult tovább onnan. A kémcsere feltételeként mindannyiuknak nyilatkozatot kellett tenniük a semleges Ausztria államvédelmi hatóságainak, hogy önként cselekszenek, és tilos volt bilincsben átszállítani őket egyik gépről a másikra. A kísérőiknek a fegyvereiket – amennyiben voltak – a repülőgépen kellett hagyniuk.

A lapok részletesen, címoldalon számoltak be az ügynökök számát tekintve a hidegháború vége óta példa nélküli, a világsajtóban is élénk érdeklődést kiváltó eseményről, cikkeikben leginkább külföldi tudósításokból ismert elemekre támaszkodva.

Az osztrák hatóságok az elmúlt napokban hírzárlatot rendeltek el az eseménnyel kapcsolatban és – az orosz és az amerikai szervekkel ellentétben – hivatalosan nem is erősítették meg a fogolycsere tényét. Nem hivatalos értesülések szerint viszont az Alkotmányvédelmi és Terrorizmus-ellenes Hatóságnál (BVT) úgy látják, hogy sikeresen és zökkenőmentesen hajtottak végre egy fontos feladatot.

A lapok rámutattak, hogy az osztrák főváros semleges területként már a hidegháború alatt is a nyugati és a keleti titkosszolgálatok tevékenységének egyik fő helyszíne volt, noha a kémcseréket jellemzően Berlinben bonyolították le. A sajtó felidézte az is, hogy a 2009-es évről szóló alkotmányvédelmi beszámoló szerint „ahogy korábban is, Ausztria továbbra is jelentős bevetési helyszíne a külföldi hírszerző szolgálatoknak”.

Moszkvának és Washingtonnak kevesebb mint két hét alatt sikerült lezárni a botránynak induló kémügyet. A csere keretében Oroszország átadta az Egyesült Államoknak Igor Szutyagint, Szergej Szkripalt, Gennagyij Vasziljenkót és Alekszandr Zaporozsszkijt. Mindannyiukat a nyugati országok javára folytatott kémkedésért ítéltek el Oroszországban. Az Egyesült Államok tíz, Oroszország javára való kémkedésért őrizetbe vett és kiutasított személyt adott át: Vlagyimir Gurijevet, Ligyija Gurijevát, Mihail Kucikot, Natalja Pereverzevát, Andrej Bezrukovot, Jelena Vavilovát, Mihail Vaszenkót, Vicky Pelaezt, Anna Chapmant és Mihail Szemenkót.

Közben leszállt a washingtoni Dulles repülőtéren helyi idő szerint pénteken kora este az Oroszországból elengedett kémeket szállító repülőgép.

A négy férfit, akiket nyugati országok javára folytatott kémkedésért ítéltek el Oroszországban, a nap folyamán Bécsben cserélték ki az Egyesült Államokban június végén őrizetbe vett, Moszkvának dolgozó tíz titkos ügynökre.

Egyelőre nem tudni, hogy a Washingtonban leszállt gépen hányan utaztak. Brit médiajelentések szerint a gép rövid időre megszakította útját a dél-angliai Oxfordshire-ben lévő katonai légitámaszponton. A szabadon engedett oroszokat Bécsből ugyanaz a légitársaság, a Vision Airlines szállította Washingtonba, amelyik az értük kicserélt tíz ügynököt az osztrák főváros repülőterére, a kémcsere helyszínére.

A Washington melletti Dulles légikikötőben a gépből kiszállókra egy autókonvoj várt. Néhány órával korábban érkeztek meg a moszkvai domogyedovói repülőtérre az Egyesült Államokból elengedett ügynökök a rendkívüli helyzetek minisztériumának egyik repülőgépével.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

New York Times: kitoloncolhatják az orosz kémeket

Az amerikai kormány a New York Times értesülése szerint gyorsan le szeretné zárni a múlt héten kirobbant kémügyet; Washington ki akarja toloncolni a gyanú szerint Moszkvának dolgozó kémeket vagy olyan egyezségre törekszik, amely alapján azok visszatérhetnének Oroszországba.

MTI Világ

Kicserélték az amerikai és orosz kémeket

Bécsben pénteken megtörtént a kémcsere: a hidegháború vége óta példátlan ügyletben tíz, az Egyesült Államokban őrizetbe vett és kiutasított orosz ügynököt adtak ki Moszkvából érkezett négy oroszért, akiket a nyugati országok javára folytatott kémkedésért ítéltek el Oroszországban.

hvg.hu Tech

A hat leghíresebb kémcsere: bukott kancellár és a tengeralattjárók

Az USA és Oroszország bejelentette, hogy négy Oroszországban raboskodó, korábban állítólag az USA-nak dolgozó kémért cserében elengedik a most letartóztatott tíz – feltételezett - orosz ügynököt Amerikában. Most a hat leghíresebb hidegháborús kémcserét idézzük fel.