szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A hágai Nemzetközi Törvényszék ügyészei abból indulnak ki, hogy a fővádlott Ratko Mladic Szerbiában bujkál, a nyomozás ugyanakkor más országokra is kiterjed - mondta a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűntettek ügyében eljáró ENSZ-szerv főügyésze hétfőn Belgrádban.

Serge Brammertz vasárnap érkezett 24 órás látogatásra a szerb fővárosba, hogy tárgyaljon a balkáni ország illetékeseivel Mladic - és a másik körözött szerb háborús bűnös, Goran Hadzic - utáni nyomozás állásáról, mielőtt december elején benyújtja jelentését az ENSZ Biztonsági Tanácsának.

Nyilvánvaló, hogy Mladic nem egyedül bujkál ilyen hosszú ideje, a nyomozás éppen ezért elsősorban a támogatói ellen irányul - idézte a belga jogászt a B92 független belgrádi rádió- és tv-adó. A műveleti tevékenység fő iránya nem pusztán Szerbia - fogalmazott Serge Brammertz.

A hágai főügyész délelőtt tárgyalt Mirko Cvetkovic szerb kormányfővel, Vladimir Vukcevic különleges ügyésszel és Rasim Ljajiccsal, az NT-vel való együttműködésért felelős szerbiai testület vezetőjével. Délután megbeszélést folytat Boris Tadic szerb elnökkel is.

"Nehéz egyetlen kifejezésbe sűríteni az együttműködés fejlődését és minőségét. Elégedettek vagyunk a (Belgrád és a hágai törvényszék közötti) mindennapi együttműködéssel, ugyanakkor (Radovan) Karadzic (volt boszniai szerb elnök) elfogása óta nem volt új letartóztatás" - mondta az újságírók kérdésére, hogy a bűvös "teljes mértékben együttműködik" kitétel - vagyis, hogy Szerbia maradéktalanul együttműködik az NT-vel - szerepelni fog-e az e félévi jelentésben.

Megfigyelők szerint ugyanakkor azután, hogy a múlt hónapban az EU-tagállamok nem gördítettek akadályt a szerb EU-integráció továbbvitele elé - továbbították a szerb EU-csatlakozási kérelmet az Európai Bizottsághoz - nincs túl nagy jelentősége Brammertz mostani értékelésének. Annál nagyobb súlya lesz viszont a jövő évi két főügyészi jelentésnek; több EU-tagállam is fogadkozott, hogy most már a szerb csatlakozási folyamat "minden további lépéséhez" meg fogják követelni a hágai törvényszékkel való "maradéktalan együttműködést", vagyis Mladic elfogását.

Ez azt jelentheti, hogy ha Belgrád - mint ahogy a szerb kormány illetékesei nyilatkoztak - jövő év végéig valóban meg szeretné kapni a tagjelölti státust a 27-ektől, valamikor 2011-ben kénytelen lesz vagy kézre keríteni a népirtással vádolt boszniai szerb extábornokot, vagy valahogyan bizonyítani, hogy nincs Szerbiában.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!