szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai igazságügy-miniszter keresi Julian Assange jogi felelősségre vonásának módját - közölte vasárnap Joe Biden alelnök, aki "high-tech terroristának" tartja a titkos amerikai diplomáciai táviratokat nyilvánosságra hozó portál, a WikiLeaks alapítóját.

Bidennel az NBC készített interjút, és a televízió előzetesen, leiratban közölt ebből részleteket. "Ha ő összeesküdött egy amerikai katonával arra, hogy megszerezzék ezeket a titkos dokumentumokat, akkor az teljesen más elbírálás alá esik, mint ha neki, mint újságírónak átadták volna ezeket" - jelentette ki az alelnök.

A kémkedés elleni, 1917-es amerikai törvény alapján nem lehet felelősségre vonni Assange-ot, mert a WikiLeaks hagyományos médium. Az igazságügy-minisztérium ügyészei más törvényre próbálják meg alapozni a vádat. Megpróbálnak bizonyítékokat gyűjteni arra, hogy Assange egy összeesküvésben vett részt, vagyis bátorította, esetleg segítette Bradley Manning amerikai közlegényt, akit a titkos dokumentumok továbbításával gyanúsítanak - mondta Biden.

Ha Assange-ot meg lehetne vádolni összeesküvéssel, akkor felelőssé lehetne tenni a nemzetbiztonság elleni támadásért, miközben bizonyítanánk, hogy a hagyományos média szólásszabadságát továbbra is védi az amerikai alkotmány - tette hozzá.

"Ez az ember olyan dolgokat csinált, amelyek kárt okoztak, veszélybe sodorták emberek életét és megélhetését az egész világon. Megnehezítette ügyeink intézését szövetségeseinkkel, barátainkkal" - mondta Biden.

Az El País című spanyol napilap hétfőn megkérdezte Assange véleményét Biden nyilatkozatáról, és ő azt mondta: "az amerikai alelnök szerint terrorizmus kideríteni az igazságot az Egyesült Államokról. A terrorizmus definíciója erőszak alkalmazása politikai célból. Biden kormánya továbbra is zaklatja szervezetünket és a sajtót erőszakos vagy politikai célból. Ki is akkor a terrorista?"

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hírszerző/FH Világ

WikiLeaks: az ügyvéd szerint titkos nagy esküdtszék alakult az alapító ellen

Mark Stephens, Julian Assange ügyvédje szerint az amerikai Virginia államban titkos nagy esküdtszék alakult. Céljuk kideríteni, hogy a WikiLeaks alapítója ellen megindítható-e a bűnvádi eljárás. Az ügyvéd az al-Dzsazira arab hírtévének adott interjújában svéd igazságügyi forrásokra hivatkozott.

MTI Világ

Szabadon engedték a WikiLeaks alapítóját

Csaknem kétheti börtönfogság után csütörtök este szabadon engedték Julian Assange-t, a bizalmas amerikai diplomáciai sürgönyöket ezrével kiszivárogtató WikiLeaks portál alapítóját, miután a londoni felsőbíróság jogerősen elvetette a szabadlábra helyezést elrendelő első fokú végzés elleni fellebbezést.

Seres László Vélemény

Seres László: Lelepleződnek a WikiLeaks magántitkai

Miközben a WikiLeaks, e politikacsináló kisipari üzemegység kétséges filozófiája bekerült a nyilvánosság terébe, személyi állományát, működésmódját és pláne finanszírozását jókora homály fedte. A másokat könyörtelenül átvilágító, a „nincs titok” elvét valló szervezet önmagát már nem tartotta érdemesnek arra, hogy transzparens legyen, így másoknak kellett ezt a munkát elvégezniük.

MTI Világ

Financial Times: a WikiLeaks jót tett Ameikával

Sok amerikai rács mögött szeretné látni Julian Assange-t, a diplomáciai sürgönyöket kiszivárogtató WikiLeaks portál alapítóját, ehelyett azonban ki kellene tüntetniük őt, mivel az általa nyilvánosságra hozott iratokkal hatalmas szívességet tett az Egyesült Államoknak - áll a Financial Times keddi publicisztikájában.