szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tunéziában most először tartottak tüntetést a kabinet mellett azóta, hogy Mohamed Gannúsi január 17-én megalakította az átmeneti kormányt.

Több százan tüntettek kedden az átmeneti kormány mellett Tunisz központjában. A központi Habíb Burgiba sugárúton felvonulók azt skandáltak, hogy "Igen a nemzeti egységkormányra! és "Nem a hatalmi vákuumra!", amire a kormányellenes tüntetők jóval népesebb csoportja gúnyos bekiabálásokkal reagált.

Bár volt némi tuszkolódás a két tábor között, alapvetően békés maradt a légkör. Tunéziában most először tartottak tüntetést a kabinet mellett azóta, hogy Mohamed Gannúsi január 17-én megalakította az átmeneti kormányt.

Néhány kilométerrel távolabb, a miniszterelnöki hivatalnál, mint egy hete mindennap, kedden is több ezren követelték a Gannúsi-kormány lemondását. A tüntetőknek az a kifogása, hogy Zin el-Abidin ben Ali bukott elnök emberei közül túl sokan kaptak helyet az átmeneti kormányban.

Taeb Bakkus kormányszóvivő, belügyminiszter hétfőn már jelezte, hogy küszöbön áll a kabinet átalakítása. Személyes álláspontja szerint meg kellene tartani a ben Ali-korszakból származó minisztereket az "állami folytonosság" nevében. Hozzátette, hogy a múlt héten lemondott öt miniszter utódját mindenképpen meg kell találni, és lehetségesnek nevezte, hogy más kormánytagok is távoznak. 

Kamel Mordzsane, aki a nemzetvédelmi helyett a külügyminisztérium irányítását kapta meg az átmeneti kormányban, a La Nation című tunéziai napilapnak kijelentette, hogy kész bármelyik pillanatban távozni posztjáról. Hangsúlyozta azonban, hogy Tunézia jövőjének építésében mindenkinek részt kell vennie, függetlenül vallási és politikai nézeteiktől és hovatartozásuktól. "Számomra az a fontos, hogy lássam megvalósulni a nép akaratát és álmait, velem vagy nélkülem" - jelentette ki a svájci, amerikai és hollandiai egyetemeken tanult Mordzsane, akiről úgy tudni, hogy Washington őt szerette volna ben Ali utódjaként látni. 

A közel-keleti ügyekkel foglalkozó amerikai külügyi államtitkár-helyettes szerint a tunéziai példa reformokra ösztönzi az arab világot, arra, hogy vegyék figyelembe népeik jogos politikai és társadalmi törekvéseit. Jeffrey Feltman - ben Ali bukása óta első nyugati politikusként - hétfőn érkezett Tuniszba, hogy tárgyaljon a demokratikus reformokról és a választásokról a helyi hatóságokkal. Útja Párizsba vezet tovább.

Feltman újságírók előtt kedden kijelentette, hogy az arab világ ugyanazokkal a kihívásokkal néz szembe, s Washington reményei szerint a kormányok megfelelő választ adnak népeik legitim politikai, gazdasági és társadalmi törekvéseire, különösen, ha ezeket békés és törvényes eszközök révén fejezik ki. Az Egyesült Államok jelenleg "nyilvános és magántárgyalásokat" folytat az arab kormányokkal erről a kényes kérdésről - mondta a diplomata,  s támogatásáról biztosította az átmeneti tunéziai kormánynak a politikai élet demokratizálódása felé vezető reformjait.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!