Megszólalt az Arizonában fejbe lőtt képviselő

A január 8-án fejbe lőtt Gabrielle Giffords újabb mérföldkőhöz érkezett a gyógyulásban: orvosai szerint pirítóst kért reggelijéhez a rehabilitációját végző intézményben.

  • hvg.hu hvg.hu
Megszólalt az Arizonában fejbe lőtt képviselő

A Washington Post értesülései szerint az a tény, hogy Giffords alig egy hónappal a hat halálos áldozatot követelő tucsoni tragédia után képes volt megszólalni, rendkívül jó jelnek tekinthető, és fenntartja a reményt, hogy az asszony nem szenvedett agykárosodást.

„Nagy megkönnyebbülést éreztünk a hír hallatán” – nyilatkozta Giffords szóvivője, C.J. Karmargin, aki szerint a képviselőasszony egyre többször hallatja a hangját. „Mindig tudtuk, hogy egy igazi harcos rejtőzik benne, és nem hagyja majd, hogy ez a dolog felülkerekedjen rajta. Minden egyes nap ennek a bizonyítéka.”

Gabrielle Giffordsot elszállítják a tucsoni lövöldözés helyszínéről
AP

Giffords rehabilitációjáról egyelőre kevés részlet látott napvilágot, ám a Washington Post által megkérdezett független orvosszakértők szerint az a tény, hogy képes volt saját akaratából pirítóst kérni, arra utal, hogy működnek agyának magas fokú kognitív funkciói.

„A képviselőasszony valamit kért, ráadásul a megfelelő szövegkörnyezetben használta a szavakat” – magyarázta Richard Riggs, a Los Angeles-i Cedars-Sinai Egészségügyi Központ rehabilitációs osztályának vezetője. „Ez nagyon biztató jel a gyógyulását illetően. Azok az agyi sérültek, akik képesek rá, általában a sérülést követő 4-6. héten kezdenek el újra beszélni. Most fog kiderülni, hogy valójában mire képes, illetve hogy szenvedett-e maradandó károsodást.”

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?