szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Közel száz egyiptomi illegális menekült érkezett két csónakon Olaszországba szerdán, miközben Európában egyre nő az aggodalom a tömeges arab bevándorlás veszélye miatt - közölte a genfi központú Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM).

Mindkét csónak Szicília szigetén kötött ki, az egyikben 66-an utaztak, köztük tíz feltételezett kiskorú. A másik, kisebb bárka 30 menekültet szállított, akik közül csak négyen voltak idősebbek 18 évesnél. Szakértők szerint ugyanakkor még korai lenne kijelenteni, hogy tömeges kivándorlásra kell számítani Egyiptomból. A Szicíliától délre, az afrikai partok közelében található, s szintén Olaszországhoz tartozó Lampedusa szigetére eddig több mint 5300 tunéziai menekült érkezett a januári zavargások óta, amelyek következtében lemondott és külföldre menekült az évtizedek óta uralkodó elnök, Zin el-Abidin ben Ali. Egyiptomban 18 napig tartó tüntetések után múlt pénteken lemondott a hatalomról Hoszni Mubarak államfő.

"A változások mindig is fellendítették a migrációt, mivel ez egy olyan pillantnak tűnik az emberek számára, amikor maguk körül is megváltoztathatják a dolgokat" - mondta az IOM szóvivője, Jemini Pandya. "Csak azért, mert a nép megbuktatott egy diktátort, az emberek nem fognak hirtelen munkát találni, vagy nem lesznek képesek eltartani a családjukat" - hangsúlyozta Pandya, majd hozzátette, hogy egy rezsim összeomlása mindig nagyobb esélyt teremt az elmenekülésre.

Az olasz hatóságok eddig  26 embert vettek őrizetbe, akik az elmúlt napokban a menekülteket szállító különböző csónakokat irányították, és lefoglaltak 41 bárkát. Az IOM és az ENSZ információi szerint az embercsempészek 2500 tunéziai dinárt (1750 dollár) kértek a menekülni kívánóktól a Tunézia és Lampedusa közti rövid útért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András (hvg.hu) Világ

Csak illúzió az egyiptomi forradalom

Ami Egyiptomban történt, az nem forradalom, hanem katonai puccs volt: Hoszni Mubarak elnöknek azért kellett mennie, mert érdekei ütköztek a rezsim bástyájának tartott hadsereg vezetőivel. A tüntetők csak a háttérfüggöny szerepét alakították egy drámában – állítja elemzésében a Stratfor.