szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Életét vesztette egy kormányellenes tüntetés egyik résztvevője hétfőn Jemenben, Áden városában; kórházi források szerint a biztonsági erők lőtték le a férfit. Ezzel tizenkettőre emelkedett az öt napja tartó utcai tiltakozások halálos áldozatainak száma a dél-jemeni kikötővárosban. A tüntetők autógumikból barikádot emeltek, és meggyújtották.

Ali Abdalláh Száleh 32 éve hivatalban lévő jemeni elnök a hónap elején a tiltakozások hatására még azt ígérte, hogy nem indul újabb elnöki mandátumért, hétfői sajtóértekezletén viszont úgy fogalmazott, hogy "csak az urnák eredménye alapján" távozik. "A távozásomat követelik, de csak az urnák eredményei alapján fogok távozni" - jelentette ki. Előző nap a jemeni parlamenti ellenzék bejelentette, hogy csatlakozik a kormányellenes tiltakozó mozgalomhoz, amelynek a motorja eddig a diákság volt.

Hétfőre virradóra a fővárosban, Szanaában több ezer diák ülősztrájkot kezdett a helyi egyetem előtt; a teret az egyiptomi kormányellenes tüntetésekre utalva átnevezték Tahrír (Felszabadulás) térnek. Száleh igyekezett kisebbíteni a tiltakozások jelentőségét, mint mondta, Jemen 25 milliós népességének csak a töredékét teszi ki a tüntető 200 ezer ember. Hétfői sajtóértekezletén elmondta még: utasította a katonaságot, hogy "kizárólag önvédelemből" lőjön a tiltakozókra.

Két líbiai vadászgép szállt le váratlanul Máltán

Máltán váratlanul leszállt két líbiai harci repülőgép - közölték hétfőn szemtanúk. A helyi sajtó e szemtanúkat idézve azt írta, hogy a Mirage típusú, együléses vadászgépek a máltai nemzetközi repülőtérre érkeztek délután. A külügyminisztérium a jelentés idején megpróbálta kideríteni, hogy minek tudható be a leszállásuk. Egyéb részletek nem ismeretesek. Egy későbbi, katonai forrásra hivatkozó jelentés szerint két líbiai polgári helikopter is landolt a szigeten, hét - állítólag francia - utassal a fedélzeten. Líbiában napok óta heves kormányellenes megmozdulások és fegyveres összecsapások  vannak, amelyek hétfőn átterjedtek a fővárosra, Tripolira is.

Befagyasztják a Mubarak-család vagyonát

Az egyiptomi főügyész kérte, hogy fagyasszák be Hoszni Mubarak volt egyiptomi elnöknek és családjának az országban fellelhető vagyonát; egyben sürgette a külügyminisztériumot, hogy diplomáciai csatornákat igénybe véve érje el a külföldön található vagyon befagyasztását is. Az intézkedés Mubarak vagyontárgyain kívül érinti a felesége, két fia és két menye birtokában lévő bankbetéteket, ingatlanokat és ingóságokat. Mubarak jogi képviselője korábban tagadta azokat a sajtóban megjelent híreket, amelyek szerint megbízója hatalmas vagyont halmozott fel. Mint mondta, a volt elnök szabályszerűen benyújtotta vagyonbevallását az illetékes egyiptomi hatóságoknak.

A Mubarak-család vagyonát a különböző találgatások 1 és 70 milliárd dollár közöttire teszik. A feltételezett hatalmas vagyonnak konkrétan egy eleme ismert, egy ház London elegáns és méregdrága Knightsbridge negyedében, amely az elnök fiatalabb fia, az egy időben befektetési bankárként a brit fővárosban dolgozó Gamal nevén van. A Mubarakot törvénytelen pénzszerzéssel vádolók szerint a múlt század kilencvenes éveiben végrehajtott privatizáció során vezető tisztviselők és pénzemberek a valós érték töredékéért juthattak állami földterületekhez és iparvállalatokhoz kenőpénzért cserébe, s ezekből az összegekből a Mubarak-család jelentős részt kapott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Bizonyalanság az ázsiai tőzsdéken az arab válság miatt

Vegyesen álltak magyar idő szerint reggel fél kilenc órakor a vezető ázsiai tőzsdeindexek, miután a befektetőket elbizonytalanították a közel-keleti események. Amerikában az elnökök napja miatt szünetel hétfőn a tőzsdei kereskedés.

hvg.hu Világ

Megdöbbentő amatőr videó: gépfegyverrel lőttek a tüntetőkre

Gépfegyverrel öltek meg több békés, fegyvertelen tüntetőt Bahreinben - derül ki egy megdöbbentő amatőr felvételből, amelyet múlt pénteken töltöttek fel a YouTube videómegosztó oldalra. A felvételen az látszik, hogy a zászlókkal vonuló demonstrálókat gépfegyversortűzzel tették ártalmatlanná a hadsereg tagjai; a fegyverropogás után többen sérülten és élettelenül hevernek az utcán. Felkavaró képsorok.

hvg.hu Világ

Háborgás-indexet hozott létre az Economist az arab országokról

Saját statisztikai indexet hozott létre az Economist magazin, hogy jobban érzékeltesse az észak-afrikai és közel-keleti országokban zajló zavargások, illetve az ezekben az országokban tapasztalható nyugtalanság, instabilitás mértékét. A tegnap közzétett adatok szerint ebből a szempontból Jemenben a legrosszabb a helyzet.

MTI Világ

Menekülnek a nyugatiak Líbiából

Evakuálta Líbiából nyugati alkalmazottjai egy részét több európai olaj- és gázipari társaság, miután a fővárosba, Tripoliba is átterjedtek a keleti országrészben kirobbant, Moammer Kadhafi elnök uralma elleni, helyenként erőszakos utcai tiltakozó megmozdulások.

MTI Világ

Líbiát elítélő EU-állásfoglalás készül

A líbiai elnyomást elítélő közös állásfoglalás szövegén dolgoznak az Európai Unió országainak külügyminiszterei, akik az előző este tartott munkamegbeszélés után hétfőn egész nap folytatják tanácskozásukat Brüsszelben.

MTI Gazdaság

Az S&P rontott Bahrein adósi besorolásain

A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő egy fokozattal rontotta Bahrein adósi osztályzatait a napok óta tartó tüntetések miatt, amelyeknek halálos áldozatai is vannak.