szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A NATO nem avatkozik be a líbiai konfliktusba - jelentette ki csütörtökön a szövetség főtitkára újságírók előtt kijevi hivatalos látogatásán.

Anders Fogh Rasmussen közölte, hogy a NATO nem kapott ilyen értelmű felkérést. Egy ilyen felkérésnek ENSZ-mandátumon kell alapulnia - fűzte hozzá.
   
A főtitkár kijelentette: a líbiai események egyetlen NATO-tagállamot sem veszélyeztetnek, bár a konfliktus hatalmas tömegek elmenekülését válthatja ki.
   
Fidel Castro, Kuba volt államfője kedden azzal vádolta meg Washingtont, hogy nyomás alá helyezte a NATO, hogy bevonuljon Líbiába az olajérdekei védelmében.
   
Franciaország is elutasította a katonai beavatkozást, ugyanakkor nem zárja ki annak lehetőségét, hogy érvényt szerezzenek egy líbiai légtérzárnak. "Bármilyen fajta szankciónak a szigorítását érdemes fontolóra venni, különösen egy repülési tilalomét" - jelentette ki Alain Juppé francia védelmi miniszter csütörtökön a France Inter közszolgálati rádióban.
   
Robert Gates amerikai védelmi miniszter szerdán azon a véleményen volt, hogy Franciaország és Olaszország lennének a legalkalmasabbak arra, hogy érvényt szerezzenek a líbiai légtérzárnak. Ezt egyébként a Kadhafinak hátat fordító líbiai ENSZ-diplomaták is szorgalmazták. Így megakadályozhatnák, hogy a kormányerők az ellenzéket bombázhassák, és gátat szabhatnának  a külföldi zsoldosok behívásának is. A száműzetésben élő líbiai ellenzékiek azt sem zárják ki, hogy Moammer Kadhafi líbiai vezető utolsó lépésként lebombázza a tengerpart mentén lévő olajterminálokat, elpusztítva az ország infrastruktúráját és akár természeti katasztrófát előidézve elő a Földközi-tengeren.A líbiai eseményeket kövesse itt percről-percre!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!