szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Japánban valaha mért legnagyobb, 9-es erősségű földrengés rázta meg március 11-én a szigetország északkeleti partvidékét, a rengés után pedig hatalmas szökőár öntötte el a part menti településeket. A katasztrófa során megsérült a fukusimai atomerőmű több reaktora is, két reaktorépületben robbanás történt és több alkalommal tűz ütött ki. Az erőmű dolgozói megpróbálják elkerülni a nukleáris katasztrófát. Kövesse az eseményeket percről percre a hvg.hu-n!

Most érkezett

Már több mint 10 ezer eltűntet keresnek

Több mint 26 ezer embert mentettek meg Japán földrengés és szökőár sújtotta részén, miközben az eltűntek száma meghaladja a tízezret - mondta Kan Naoto japán kormányfő szerdán. A politikus a katasztrófa következményeit felszámoló testület ülésén beszélt.

A japán rendőrség folytatja a természeti katasztrófa áldozatainak összeszámlálását és azonosítását. A legfrissebb adatok szerint 3771 ember halt meg, az eltűntek száma 8181. A hatóságok továbbra sem tudtak kapcsolatba lépni néhány tízezer emberrel azon a part menti területen, amelyen szökőár söpört végig.
   
A katasztrófa övezetében nem kevesebb mint 76 ezer épület rongálódott meg, ebből 6,3 ezer teljesen megsemmisült. Az ideiglenes menhelyeken több mint 450 ezer ember tartózkodik. Nyugati szakértők szerint a Japánt ért természeti csapás okozta károk meghaladják a 187 milliárd dollárt.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
22 23 24 25 26
42

Magas sugárzási szintet mértek Fukusimától 20 kilométerre

Óránkénti 0,33 millisievert (mSv) erősségű sugárzás-szintet is mért a fukusimai erőműtől 20 kilométerre északnyugatra fekvő területeken a japán tudományos minisztérium - jelentette az NHK japán tévécsatorna, amely szakértőkre hivatkozva hozzátette, hogy egy ilyen erősségű szinten három óra alatt 1 millisievert sugárzást nyelhet el a szervezet, az pedig megegyezik az egy évre maximálisan még biztonságosnak tekintett szinttel.

Japánt már 2008-ban figyelmeztették

Egy erőteljesebb földrengés komoly problémát okozhat - erre figyelmeztette a Nemeztközi Atomenergia Ügynökség Japánt 2008-ban, állítja a Wikileaks. A The Daily Telegraph a dokumentumokra hivatkozva azt írja: egy magát megnevezni nem kívánó szakártőre azt mondta: az elmúlt 35 évben csak háromszor frissítették az atomerőművere vonatkozó azon irányelveket, amelyek földrengés idejére szavatolják a biztonságukat.

A környező országokban is aggódnak

Ausztrália szerdán felszólította a katasztrófa sújtotta japán térségekben és Tokióban tartózkodó állampolgárait, hogy fontolják meg a távozást; az Egészségügyi Világszervezet (WHO) viszont nyugalomra intett, s arra kérte az embereket, hogy ne terjesszenek rémhíreket. A WHO pekingi képviselete szerint nincs jele annak, hogy számottevő sugárzás fenyegetné a külföldi országokat a múlt heti japán katasztrófában megsérült fukusimai erőműből. Kínában elrendelték a japán importszállítmányok sugárellenőrzését. Az orosz Távol-Keleten továbbra is normális a háttérsugárzás szintje - közölte az orosz rendkívüli helyzetek minisztériuma, hozzátéve, hogy nincs szükség semmilyen rendkívüli intézkedésre. (MTI)

Vizet pumpálnak az 5-ös és 6-os reaktorba is

A fukusimai atomerőmű 5-ös és 6-os reaktorába is vizet szivattyúznak - jelentette a Reuters. Az erőművet működtető Tokyo Electric Power (Tepco) is sajtótájékoztatót fog tartani. A katonaság vizet szállító helikopterei korábban a magasnak mondott sugárzás miatt mégsem repültek az erőmű fölé. (Guardian)

"Azt tanácsolják az embereknek, ne maradjanak Tokióban"

Megosztottak a Tokióban élők a fukusimai reaktorokról érkező hírekkel kapcsolatban, akadnak, akik nagyon aggódnak, mások megbíznak azokban a szakértőkben, akik szerint elegendő a megszabott evakuációs zóna - írja a hvg.hu-nak küldött üzenetében az egyik tokiói nagykövetség külföldi dolgozója, aki arról is beszámolt, hogy a fővárosban is problémát okoz az egyre jobban érezhető élelmiszer- és üzemanyaghiány.

A spanyolok is átvizsgálják az erőműveiket

Németország és Oroszország után Spanyolország is bejelentette, hogy átvizsgálja atomerőműveit. Az országban hat ilyen létesítmény működik. (BBC)

Kormányszóvivő: nincs egészségügyi kockázat az erőmű körül

Nincsen közvetlen egészségügyi kockázat a fukusima Daicsi atomerőmű körül - erősítette meg Jukio Edano kormányszóvivő szerdai sajtótájékoztatóján. Hozzátette, folynak az azzal kapcsolatos előkészületek, hogy a földről is vizet pumpáljanak az erőmű 4-es reaktorába. (BBC)

Magyar szakértő: a japánok rosszul kommunikálják a helyzetet

Továbbra sem veszélyezteti Magyarországot a fukusimai atomerőmű súlyos üzemzavara - mondta az InfoRádiónak az Országos Atomenergia Hivatal főosztályvezetője. Fichtinger Gyula azt mondja: a japán szakemberek jól kezelik, de rosszul kommunikálják a helyzetet.

Több ezren menekülnének magánrepülőgéppel

Több ezren bérelt magánrepülővel menekülnének Japánból, a különgépek bérleti díja is megugrott. A Reuters szerint a szigetországban dolgozó külföldi bankárok egymás után hagyják el Japánt. (BBC)

1
22 23 24 25 26
42
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagyítás

A japán cunami pusztítása - Nagyítás-fotógaléria

Japánban a valaha mért legnagyobb, 8,9-es erősségű földrengés után cunamiriadót rendeltek el. A víztömeg a szárazföld belseje felé áramlik, a halálos áldozatok száma folyamatosan emelkedik. Nagyítás-fotógalériánk a pusztító cunami útjáról.