Németország több ezer katonával járul hozzá Litvánia védelméhez
Németország a II. világháború óta most először telepít hosszú távra katonai egységeket Litvánia területére.
hvg.hu
„Németország és NATO-partnerei készek megvédeni a szövetség területének minden négyzetcentiméterét” – jelentette ki Friedrich Merz kancellár csütörtökön Vilniusban, egy litvániai német dandár felállításának alkalmából rendezett katonai ünnepségen a Reutersbeszámolója szerint.
A német kancellár látogatásának apropóját adta, hogy Németország egy 4800 fős katonai kontingenst küld a régió megerősítésére, ami az európai védelem fokozását célzó intézkedések része. A lépés válasz Oroszország ukrajnai inváziójára és Donald Trump amerikai elnöknek a szövetségesekre gyakorolt nyomására, miszerint az európai országoknak többet kell fektetniük a saját biztonságukba.
Merz mellett részt vett az ünnepségen Boris Pistorius védelmi miniszter, valamint Gitanas Nauseda litván elnök is, aki elmondta, hogy Oroszország és Fehéroroszország hadgyakorlatokat tartott országa határán.
A három balti államot, amelyet csak a Suwalki-szakadék néven ismert keskeny folyosó köt össze a NATO fő területével, az orosz támadással szemben az egyik legsebezhetőbb régiónak tartják.
A német katonai személyzet nagyjából 400 tagja már Litvániába költözött, hogy felállítsa a dandárt, amely 4800 katonából és 2000 járműből, köztük több tucat harckocsiból áll majd, és 2027 végére lesz teljes mértékben működőképes. A német dandár főhadiszállása a főváros Vilnius közelében fekvő Rudninkaiban lesz.
Németország a II. világháború óta most először telepít hosszú távon katonai egységeket Litvánia területére.
A német hadsereg, a Bundeswehr megerősítése már régóta téma, még 2022-ben, Oroszország inváziója után erre Olaf Scholz akkori kancellár is ígéretet tett, utódja pedig ráerősített.
A Bundesrat is megszavazta az alkotmánymódosítást, amely megengedi, hogy a védelmi kiadásokat akár hitelből is finanszírozzák. Friedrich Merz kormánya felhatalmazást kapott a nagyszabású fegyverkezési program megvalósítására.
Johann Wadephul német külügyminiszter nemrég arról beszélt, hogy elméletben támogatja Trump követelését, hogy a NATO védelmi kiadásait a GDP 5 százalékára emeljék.
A NATO becslései szerint Németország védelmi kiadásai tavaly a GDP 2,12 százalékát tették ki, szemben a 2014-es 1,19 százalékkal. Litvánia, amely idén várhatóan GDP-jének több mint 3 százalékát költi védelmi kiadásokra, bejelentette, hogy a jövő évtől a GDP 5 százaléka fölé emeli a védelmi kiadásokat, részben azért, hogy a bejövő német csapatok számára a bázis építésének több mint 1 milliárd euróra (nagyjából 400 milliárd forint) becsült költségét fedezze.
Fél évig 5-6 ember volt kíváncsi a kertészeti tanácsaira, ma már közel kétszázezres követő tábora van Szomoru Miklós „Egy kertész kertje Pilisszentkereszten” blogjának. A kertészmérnök szerint, aki brit mintára magánkert-látogatásokat is szervez, nem kell heti 8 óránál többet dolgozni azért, hogy bárkinek virágzó oázássá váljon a kertje. Erre a legjobb példa virágpompában úszó birodalma.