szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Moszkva a hét végéig evakuálja Japánból az ott állomásozó diplomaták családtagjait, de egyelőre nincs szó a diplomáciai képviseletek és az egyéb orosz állami intézmények alkalmazottainak evakuálásáról - jelentette be az orosz külügyminisztérium szerdán.

Hazarendelte forgatócsoportját az egyik központi tévéállomás is. Az orosz Távol-Keleten jelenleg 237 állomás méri a radioaktív sugárzás szintjét óránként, de szerda estig nem észleltek változást a szokásos háttérsugárzáshoz képest. Az emberek mégis felvásárolták a jódtablettákat és az egyéb jódkészítményeket, a dozimétereket, és kapkodják azokat az élelmiszereket, amelyek a nehézfémeket távolítják el a szervezetből, így a tengeri káposztának nevezett algából készült salátákat és a vörösbort.  

Eközben újabb orosz repülőgép indult Japánba mentőegységekkel, felszerelésekkel, valamint nukleáris energetikai szakértőkkel, és további repülőgépek állnak indulásra készen. Oroszország előzőleg segélyszállítmányokat is indított már útnak Japánba, egyebek között takarókat.

Az Aeroflot orosz légitársaság csütörtöktől újabb járatot indít Japánba,  jegyeket azonban csak a business osztályra árulnak, a többi jegyet különleges tarifával a Japánban működő orosz állami intézmények dolgozóinak és családtagjaiknak tartják fenn. 

Az orosz szakértők igyekeznek megnyugtatni a lakosságot, hangsúlyozva, hogy az oroszországi atomerőművek biztonságosak, még a szeizmológiailag veszélyes területeken lévők is, az utóbbiakat ugyanis a térségben esetleg előfordulóknál jóval erősebb rengésekre tervezték. Ugyanakkor egyesek szót emeltek a készülő úszó atomerőművek ellen azzal, hogy azok nem bírnak ki olyan hullámokat, mint amilyenek a japán partokra zúdultak. Oroszországban egyébként összesen 32, Japánban 55 blokk működik az atomerőművekben.  

A környezetvédők azt hangoztatják, hogy a klímaváltozás nyomán egyre több és súlyosabb probléma várható az atomerőművekkel, s elmondják, hogy 1993-ban Oroszországban is majdnem megtörtént az, ami most Japánban zajlik. Akkor egy szélvihar megszakította az egyik atomerőmű áramellátását. 

Több orosz kutatóintézet is közölte, hogy előre jelezte a súlyos földrengést. Valerij Abramov, a tudományos akadémia oceanológiai intézetének laboratórium-vezetője elmondta: intézete 1997-ben az UNESCO egyik folyóiratában közzétette tudományos előrejelzését, amely szerint 2011-ben Japánban 10-es erősségű földrengés várható. Abramov be is mutatta a folyóirat egy példányát, benne az idézett prognózissal, s elmondta, hogy 2006-ban a japán külképviselet kért is tájékoztatást és konzultációt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!