szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatójával tárgyalt hétfőn az Egyesült Államokban a pakisztáni hírszerzés vezetője; hírek szerint a találkozó a két szolgálat közötti nézeteltérések elsimítását szolgálta.

Ahmed Sudzsa Pasa altábornagy a CIA főhadiszállásán, a Virginia állambeli Langley-ben tárgyalt Leon Panetta CIA-igazgatóval.

Nevük elhallgatását kérő pakisztáni és amerikai illetékesek elmondták, Iszlámábád azt szeretné, ha az amerikai fél felfedné előtte, kik dolgoznak az amerikai hírszerzésnek Pakisztánban. Az iszlám köztársaság emellett szeretné elérni, hogy a CIA csökkentse Pakisztánban dolgozó ügynökeinek a számát. Pakisztán továbbá követeli, hogy a CIA értesítse előre a pakisztáni szerveket a pilóta nélküli repülőgépekkel végrehajtott légicsapásokról, és azt is, hogy legyen kevesebb ilyen támadás.

Az Egyesült Államok az afganisztáni háború sikere érdekében a szomszédos Pakisztánban is próbálja felkutatni, és kiiktatni a muzulmán szélsőségeseket. Ennek egyik eszközeként vetnek be pilóta nélküli repülőgépeket a dél-ázsiai ország északnyugati, Afganisztánnal szomszédos részén. Az amerikai és a pakisztáni hírszerzés közötti együttműködés kulcsfontosságú a nemzetközi terrorizmus elleni harc szempontjából. Az elmúlt években nyugat-európai országokban és az Egyesült Államokban elkövetett merényletek jelentős hányadát Pakisztánból kiindulva szervezték.

A két szakszolgálat viszonya ugyanakkor egyes értékelések szerint mélypontra süllyedt az utóbbi időben. Január végén a kelet-pakisztáni Lahorban egy CIA-ügynök lelőtt két pakisztáni fiatalt, akik fegyverrel ki akarták rabolni. Az amerikait letartóztatták, és csak az áldozatok hozzátartozóinak kifizetett 2,3 millió dolláros fájdalomdíj fejében engedték el. Az ügy óriási felháborodást keltett Pakisztánban.

Az is megterhelte az államközi viszonyt, hogy egy amerikai bíróságon keresetet nyújtottak be Pasa altábornagy és a pakisztáni hírszerzés, az ISI több más tisztje ellen azoknak az amerikaiaknak a hozzátartozói, akik a 2008. november végén az indiai Mumbaiban (Bombay) végrehajtott terrortámadásban vesztették életüket. A keresetben azt írták, az ISI részt vett a feltételezések szerint a Laskar-i-Taiba pakisztáni terrorszervezet által elkövetett merényletek kitervelésében. A kereset benyújtása után a pakisztáni sajtóban megjelent a CIA iszlámábádi rezidensének a neve, aki ezután kénytelen volt elhagyni Pakisztánt.

Múlt héten a washingtoni Fehér Ház egy jelentésben élesen bírálta Iszlámábádot, mondván, a dél-ázsiai ország vezetése nem tesz meg minden tőle telhetőt azért, hogy leszámoljon a területén tevékenykedő szélsőségesekkel. Pakisztán elutasította a bírálatot. Megfigyelők szerint a jelentés újabb jele volt az amerikai és a pakisztáni hírszerzés közötti bizalmatlanságnak. A szakszolgálatok vezetőinek virginiai találkozója után George Little CIA-szóvivő kijelentette, "továbbra is szilárd talajon áll" a két titkosszolgálat közötti viszony.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!