szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Szülőföldön magyarul néven ismert magyarországi oktatási-nevelési támogatásokat Szlovákiában idén már nem a Pázmány Péter Alapítvány osztja szét, hanem a Szlovákiai Magyar Szülők Szövetsége (SZMSZSZ) és a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) - közli az új Szó című pozsonyi magyar napilap pénteken.

„A magyar kormány döntése értelmében nemcsak nálunk (Szlovákiában), hanem Erdélyben is más osztja majd a magyar iskolásoknak a pénzt, az újonnan megbízott szervezetek ott is a Fidesz-KDNP-kormány stratégiai partnereihez köthetők” – jegyzi meg a lap.

"Ami Szlovákiát illeti, Zsille Béla, a jövőben szerepét elvesztő Pázmány Alapítvány ügyvezetője a Híd párt egyik alapító tagja, míg Pék László, az SZMPSZ elnöke a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) a tagja, ahogy Mézes Rudolf, a szülői szövetség elnöke is. A jelek szerint tehát a magyar kormány fontosnak tartja, hogy Kárpát-medence szerte a Fidesz-KDNP stratégiai partnerei végezzék a közvetítői munkát az anyaországból érkező támogatások terén" – olvasható az újságban.

A magyar kormány Szlovákiában a parlamenten kívüli MKP-t tartja stratégiai partnerének; a kormánykoalíciós Híddal nem működik együtt. A tényeket szerdán közölte Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár a Pázmány Péter Alapítvány ügyvezetőjével. "Elmondta, hogy a Pázmány Alapítványt mint lebonyolító szervezetet a jövőben nem kívánják igénybe venni, és hogy a velünk kötött szerződést felbontják. Az indoklás szerint szakmai szempontok miatt döntöttek így" – magyarázta Zsille Béla, az alapítvány ügyvezetője.

A határon túlra szánt támogatások elvi iránymutatását a Magyar Állandó Értekezlet szakbizottságai adják. Itt a váltás nem került szóba – mondta Szigeti László, az MKP alelnöke, a MÁÉRT oktatási szakbizottságának tagja. "A támogatás kivitelezéséről az dönt, aki adja, nem pedig az, aki kapja" – véleményezte a döntést Szigeti.

A téma a szlovák–magyar vegyes bizottság legutóbbi ülésén sem merült fel, mondta el a lap kérdésére A. Nagy László (Híd), a vegyes bizottság tagja. Szerinte a döntés a kulisszák mögött történt meg. "Értetlenül állok a döntés felett, a Pázmány kuratóriuma az eddigi eredményekből kiindulva nemrég leszögezte, hogy az egyedüli alkalmas szervezetnek tartja magát a feladatra" – mondta A. Nagy. Szerinte nem hagyhatók figyelmen kívül az erdélyi és a szlovákiai összefüggések. "Nem zárható ki, hogy politikai megfontolásból döntöttek így" – vélekedik a képviselő.

Szigeti László az Új Szónak azt mondta: véleménye szerint stratégiai szempontok érvényesültek. Az elmúlt évek tapasztalata szerint a Kárpát-medencében egyedül a Pázmány tudta 100 százalékig lehívni az igényelhető támogatást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!