szerző:
Origo
Tetszett a cikk?

Magyarországról kivándorolt roma az összes szereplője Kanada történetének legnagyobb emberkereskedelmi bűnügyének, amelyben két éve nyomoznak. Tíz gyanúsított előzetes letartóztatásban van, tizenkilenc áldozatukat pedig a rendőrség egy titkos menedékhelyre vitte.

Az Origo munkatársa egy hetet töltött Hamiltonban, hogy a helyszínen dolgozza fel a feltételezett bűnszervezet történetét. A Torontóhoz közel fekvő félmilliós iparváros lakóit megdöbbentette az eset.

Az ügy 2009. szeptember 1-jén, véletlenül pattant ki. Hamiltoni rendőrök egy magyar állampolgárt kerestek az Interpol által kiadott körözés alapján az egyik házban. Az udvaron találtak egy férfit, akire illett a személyleírás, bevitték a kapitányságra, és mivel nem beszélt angolul, kerítettek neki egy magyar tolmácsot. Így derült ki, hogy a férfi nem az, akit kerestek, viszont meghökkentő történetet adott elő - derül ki a cikkből.

Három, Pápáról kivándorolt család tagjait a kanadai rendőrség azzal gyanúsítja, hogy magyarországi kapcsolataik segítségével elszegényedett, munkanélküli romákat a jobb élet és biztos, jól fizető állás ígéretével egy Hamilton nevű kanadai városba csábítottak, majd pincékben szállásolták el, hamis menekültkérelmek benyújtására vették rá őket, a nekik járó segélyeket elvették tőlük, miközben ingyen kellett dolgozniuk a családok építkezési vállalkozásának.

Az ügy minden szereplője a származása miatt menedékkérőként Kanadába érkezett magyar roma.

Az előzetesben ülőket egyebek mellett állami juttatásokkal való visszaéléssel, összeesküvéssel, emberkereskedelemmel és szervezett bűnözéssel gyanúsítják - utóbbi kettőért akár életfogytiglani börtönbüntetést is ki lehet szabni Kanadában.

Az áldozatok mellett maguk a gyanúsítottak is menekültként jelentkeztek be Torontóban, amikor az országba érkeztek. Múlt héten Jason Kenney bevándorlásügyi miniszter a National Post című lapnak úgy fogalmazott: a magyar romák hulláma "bizarr" és "nagyon jól szervezett". Az eddigi adatok szerint az idén Kanadában beadott menedékkérelmek közül messze a legtöbbet magyarok nyújtották be, számuk feltehetően az év végéig meghaladja a háromezret.

A kanadai bevándorlási hivatal becslése szerint egy elutasított, vagyis alaptalanul bejelentkező menedékkérő az államnak 50 ezer dollárjába kerül. Emiatt jövő nyáron átalakul a rendszer, amitől a kanadai kormány az alaptalan menedékkérelmek számának csökkenését várja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!