A "Lovagot" onnantól már csak az egyszerű parlamenti képviselőknek járó mentesség illeti majd meg, igaz, egy neve elhallgatását kérő igazságügyi forrás szerint erre hivatkozva is távol maradhat a perekről.
Jelenleg három per folyik az olasz kormányfő ellen. A sajtóban ezek közül a "Rubygate" kapta a legnagyobb figyelmet. Berlusconi állítólag szexuális szolgáltatásokért fizetett egy Ruby néven emlegetett fiatalkorú marokkói lánynak, amiért 3 évig terjedő szabadságvesztést kaphat. Ez azonban eltörpül a hivatali hatalommal való visszaélés vádja mellett; a kormányfőt 12 év börtönre ítélhetik azért, mert állítólag 2010. május végén közbenjárt a milánói rendőrségen, hogy engedjék el a lopásért bevitt lányt. Szakértők szerint még 2-3 év, mire a "Rubygate" eljut az elsőfokú ítéletig.
Egy másik ügyben már 2012 januárjában ítélet születhet, igaz, ez akár két hónappal is későbbre tolódhat, ha februárban valóban előrehozott választásokat tartanak Olaszországban. A vád szerint Berlusconi a 90-es években 600 ezer dollárt fizetett David Mills brit ügyvédnek azért, hogy a jogász hamisan tanúskodjon mellette.
A harmadik ügyben az a vád a leköszönő olasz kormányfő ellen, hogy a Mediaset vezetőjeként több mint 34 millió dollárt csalt amerikai filmek jogdíján.
Ugyanakkor van még egy szalmaszál, amelybe belekapaszkodhat az idősödő politikus, és elkerülheti egyik elődje, Bettino Craxi sorsát, aki az olasz börtön helyett a tunéziai száműzetést választotta, és az észak-afrikai országban is halt meg. Ez pedig az a még az első Berlusconi-kormány idején elfogadott törvény, miszerint a 70 évesnél idősebb elítélteknek csak kivételes esetben - élet elleni, kábítószerrel kapcsolatos vagy maffia-bűncselekmény esetén - kell bevonulniuk a börtönbe.
Ez sem segít azonban Berlusconin, ha egykori közeli munkatársa és üzleti partnere, a tavaly másodfokon hét év börtönre ítélt Marcello Dell'Utri szicíliai szenátor beszélni kezd a 2012 tavaszára várt jogerős ítélet előtt. A szenátor állítólag összekötőszerepet játszott a szicíliai maffia, a Cosa Nostra egyik vezetője és Berlusconi között, amikor az utóbbi még nem volt miniszterelnök. A bírói irat maffiafőnököket idéz, akik szerint Berlusconi Fininvest nevű vállalata védelmi pénzeket fizetett a Cosa Nostrának azért, hogy tévéantennákat szerelhessen fel Szicíliában.