Irakba látogatott az amerikai alelnök

Előre be nem jelentett látogatásra Irakba érkezett kedden Joe Biden amerikai alelnök, aki a kapcsolatok jövőjéről fog tárgyalni a helyi vezetőkkel, pár héttel az amerikai haderők távozásának befejezése előtt.

  • MTI MTI
Irakba látogatott az amerikai alelnök

Az alelnök programját nem közölték. A bagdadi repülőtéren az amerikai nagykövet és az Irakban tartózkodó amerikai erők parancsnoka, Lloyd Austin tábornok fogadta.

Biden lehet az utolsó magas rangú amerikai látogató Irakban, mielőtt véget ér a csapatkivonás a több mint nyolc évig tartó háború és megszállás után. A katonáknak egy 2008-ban megkötött megállapodás szerint az év vége előtt el kell hagyniuk az arab országot. Arról nem sikerült szerződést kötni, hogy kiképzési feladatokkal amerikai csapatok maradjanak Irakban, mert a bagdadi kormány nem ment bele, hogy a katonák immunitást élvezhessenek a helyi hatóságok eljárásaival szemben.

Az Egyesült Államok a nyolc év alatt 505 támaszpontot épített ki, és a csúcsponton 171 ezer katonát állomásoztatott az országban. Ez mára 7 bázisra és 13800 katonára csökkent.

 

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?