Néppárti delegáció: Cohn-Bendit Orbánékat akarja lejáratni

A magyar néppárti (Fidesz-KDNP) delegáció szerint Daniel Cohn-Bendit "az elmúlt időszakban számos alkalommal igyekezett pártpolitikai érdekektől vezérelve lejáratni Magyarországot és a Fidesz-KDNP kormányt". A küldöttség arra reagált, hogy az Európai Parlament zöld frakciójának vezetői, köztük Daniel Cohn-Bendit az Országgyűlésben december 23-án tartandó szavazással kapcsolatos aggodalmukat fejezték ki a José Manuel Barrosónak küldött levelükben.

  • MTI MTI
Néppárti delegáció: Cohn-Bendit Orbánékat akarja lejáratni

"Emlékezetesek a szélsőbaloldali radikális nézeteket valló politikusnak a magyar soros elnökség alatt több esetben tett kirohanásai, nemzet- és egyházellenes kijelentései. Ezért sem meglepő a Cohn-Bendit által jegyzett mai, téves információkon és alaptalan rágalmakon alapuló, a magyar kormány lejáratása céljából José Manuel Barrosónak írt levele sem" - áll a néppárti EP-delegáció közleményében.

Eszerint a levél "súlyos pontatlanságokat és tárgyi tévedéseket tartalmaz". "Nem igaz, hogy az új választójogi törvény növeli a mandátumelosztás aránytalanságát. Épp ellenkezőleg: az új választási rendszer felszámolja - az egyébként az Alkotmánybíróság által is kifogásolt - választókerületek közötti korábbi súlyos aránytalanságokat. Nem igaz, hogy a Magyar Nemzeti Bank és Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) összevonása alkotmányos lehetőségének megteremtése csorbítaná a jegybank szuverenitását" - teszik hozzá.

Daniel Cohn-Bendit
AP

"Épp ellenkezőleg: egy esetleges egységes szervezetrendszer, összhangban az európai uniós trendekkel, a pénzügyi ellenőrzési rendszert erősítené és tenné hatékonyabbá. Ezen szempontokkal összhangban az új önkormányzati törvény célja szintén a helyi önkormányzatok pénzügyi helyzetének stabilizálása, működőképességének helyreállítása és biztosítása. Az Alaptörvény megalkotásának és az igazságügyi reform célja szintén az átlátható közjogi viszonyok megteremtése."

A magyar delegáció arra kérte a zöld frakciót és Cohn-Benditet, hogy "az egyes magyar belpolitikai kérdések vizsgálatakor ne csak pártpolitikai és az otthoni testvérpártjának szempontjait, hanem az ügyek teljes hátterét, az egyes intézmények alkotmányos hagyományait és a nemzetközi jogi gyakorlatot is vegyék figyelembe".

Daniel Cohn-Bendit és Rebecca Harms, a zöld EP-képviselőcsoport társelnökei - közleményük szerint - arra figyelmeztetnek, hogy a javaslatok elfogadása "gyakorlatilag a demokrácia és a törvény uralmának végét" jelentené Magyarországon. A két képviselő arra kéri a bizottsági elnököt, hogy "vizsgálja meg, Magyarország tartja-e még magát azokhoz az alapértékekhez, amelyeken az Európai Unió alapul".

A társelnökök egyebek között azt kifogásolják, hogy a kormány a parlament szavazási rendszerében jelentős változásokat igyekszik keresztülvinni, amelynek révén szerintük korlátozódna az ellenzék részvétele a törvényhozási folyamatban. Az MNB és a PSZÁF összevonását célzó javaslatot szintén bírálják: ez szerintük "véget vetne az országban az utolsó olyan intézmény függetlenségének, amelyet nem a Fidesz által kinevezett személy irányít". Kritizálták a levélben a választási törvény tervezett módosítását is, amelyet szerintük úgy alakítottak ki, hogy "növeljék a lehetőségét annak, hogy a Fidesz a következő választáson is hatalmon maradjon, még akkor is, ha a szavazók világos többsége ez ellen foglal állást".

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.