szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök azzal vádolta meg Nicolas Sarkozy francia elnököt pénteken, hogy választási célokra akarja használni a "muszlimok és a törökök ellen gyűlöletet", valamint azzal vágott vissza, hogy Franciaország népirtást rendezett Algériában.

A kormányfő szerint a francia szavazás egyértelműen mutatja "milyen veszélyes méreteket ölthet a rasszizmus, a diszkrimináció és az iszlamofóbia Franciaországban és Európában". 

Erdogan szerint Franciaországnak önvizsgálatot kellene tartania. "A becslések azt mutatják, hogy a franciák az algériai lakosság 15 százalékával végeztek 1945 után. Ez népirtás" - mondta a török miniszterelnök az algériai függetlenségi háború során elkövetett mészárlásokra utalva. Erdogan a személyeskedő megjegyzéseket sem mellőzte: "Ha Sarkozy nem tud a genocídiumról, megkérdezheti apját, Sárközy Pált, aki légiós volt Algériában az 1940-es években. Biztos vagyok benne, hogy ő tudna mesélni a franciák öldökléseiről." A kormányfő egy isztambuli konferencián szólalt fel pénteken. 

Abdullah Gül török államfő ugyancsak pénteken azt javasolta, hogy Franciaország lépjen ki az örmény-azeri konfliktusra megoldást kereső, 1992-ben létrehozott Minszk-csoportból, mert közvetítőként elvesztette pártatlanságát. 

Sarkozy a kemény bírálatokra válaszul felszólította a török felet, hogy tartsa tiszteletben mások véleményét és meggyőződését. "Tiszteletben tartom török barátaink véleményét, egy nagyszerű országról és civilizációról van szó, de nekik is tiszteletben kell tartaniuk a mi meggyőződésünket" - hangsúlyozta a francia elnök a sajtó képviselői előtt Prágában. "Franciaország senkit sem oktat ki, és nem is akar leckéket kapni." Eközben péntek reggel családjával együtt hazautazott Törökország párizsi nagykövete, Tahsin Burcuoglu, akit hazarendeltek  konzultációra. A nemzetgyűlés csütörtökön úgy döntött, hogy egy év börtönnel és 45 ezer euró pénzbírsággal sújtható az, aki tagadja, vagy "erőteljesen kisebbíteni próbálja" a francia jog által elismert népirtásokat, köztük az örmény genocídiumot. A törvényt életbe lépése előtt a szenátusnak is el kell fogadnia.

A török vezetés ennek hatására befagyasztotta politikai és katonai együttműködését Franciaországgal, illetve felfüggesztette a kétoldalú látogatásokat. Noha mind Franciaország, mind Törökország a NATO tagja, Erdogan szerint Törökország ezentúl esetről esetre dönt minden olyan katonai kérelemről, amikor francia gépek az ország légterét szeretnék használni. S már jó előre tudatta: elutasítanak majd minden olyan kérést, hogy francia hadihajók török kikötőkbe látogathassanak. A török miniszterelnök szerint ezek csak az első szankciók, amelyeket továbbiak követhetnek. "Felülvizsgáljuk kapcsolatainkat Franciaországgal" - szögezte le Erdogan. "Sajnálatos módon az összes figyelmeztetésünk ellenére elfogadták ezt a törvényjavaslatot. Ez nagyon súlyos, gyógyíthatatlan sebeket okoz majd kétoldalú kapcsolatainkban" - tette hozzá. Párizs "sajnálattal" vette tudomásul Törökország lépéseit, Alain Juppé francia külügyminiszter pedig arra szólította fel Ankarát csütörtökön, hogy "ne reagálja túl" a nemzetgyűlés döntését. 

A francia kormány már 2001-ben népirtásnak minősítette, de nem szankcionálta az 1915 és 1917 között lezajlott tömegmészárlást, amelyben az örmény fél szerint 1,5 millióan vesztették életüket. Törökország tagadja, hogy népirtás történt volna: szerinte mindössze 500 ezren haltak meg ebben az időszakban, és őket is az első világháború áldozataiként tartja számon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!