szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyarország a napokban „aktívan tájékoztatja” a többi EU-tagállamot a túlzottdeficit-eljárás ügyében képviselt magyar álláspontról - írja a Világgazdaság meg nem nevezett diplomáciai forrásokra hivatkozva. A tagállamok pénzügyminiszterei március 13-án szavaznak arról az európai bizottsági javaslatról, amely 2013-ban felfüggesztené a Magyarországot megillető kohéziós források harmadát.

A brüsszeli javaslat jóváhagyásához minősített többség, vagyis a tagországok - alapvetően a népességszám alapján meghatározott - súlyozott szavazataiból 255 voks szükséges a tanácsban lévő 345-ből - írja a VG. Magyarország 91 szavazat maga mellé állításával akadályozhatja meg a döntést. Hazánk, amely 12 szavazattal rendelkezik, is szavazhat majd a kérdésben. Ez azt jelenti, hogy további 79 voksot kell megszerezni.

AP / Cedric Joubert

Petr Necas cseh miniszterelnök nemrégiben nyilatkozatban helytelenítette az EU javaslatát. Csehország szintén 12 vokssal rendelkezik, vagyis 24 szavazat már biztosítottnak látszik a 91-ből. Magyarország emellett bízhat a szavazástól tartózkodó tagállamokban is - tette hozzá a VG.

Az Európai Bizottság február 22-én jelentette be, hogy a jövőre esedékes kohéziós támogatásokból 143,5 milliárd forintnak megfelelő kötelezettségvállalás befagyasztását javasolja, mivel Magyarország 2004 óta egyszer sem teljesítette a túlzotthiány-eljárásban tett brüsszeli ajánlásokat.

A fő probléma az, hogy Magyarország, ha idén nem is, jövőre ismét átlépi a 3 százalékos deficithatárt a bizottság számításai szerint. A kormány szerint az Európai Bizottság zárolási javaslata jogi szempontból vitatható, ellentétes az alapszerződések szellemével, "hiszen egy jövőben feltételezett esemény miatt akar megállapítani szankciót".

A bizottsági javaslatra azután került sor, hogy az EB januárban kimondta, majd az uniós pénzügyminiszterek is megállapították, hogy nem teljesítettük a túlzott deficit lefaragására legutóbb 2009 júliusában vállalt kötelezettségeinket. A mai döntés nyomán az uniós pénzügyminiszterek várhatóan március 12-i ülésükön hagyhatják jóvá a biztosok javaslatát.

A kohéziós támogatásokat a tagállamok felzárkóztatásra kapják az EU-tól. Magyarország esetében a 495 millió euró a jövő évben esedékes 1,714 milliárd eurós támogatás közel harmada. Ez a GDP fél százaléka, 290-es euróárfolyamon 143,5 milliárd forintos veszteséget jelenthet az országnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!