szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy európai és "talán világmozgalom" kezdeteként értékelte Francois Hollande megválasztott francia elnök választási győzelmét hétfő hajnalban a párizsi Bastille téren több tízezer híve előtt tartott rövid beszédében.

"Többek vagytok, mint egy nép, amely változást akar. Ti már egy mozgalom vagytok, amely mindenhol ébredezik Európában és talán a világon is a mi értékrendünkkel, vágyainkkal és a változás iránti követeléseinkkel. Köszönet, köszönet, köszönet" - mondta Hollande, akire órákon át türelmesen várt a hatalmas ünneplő tömeg. A szocialista jelölt ugyanis az ország közepén található választási székhelyén, Tulle városában várta meg a választás eredményét, ahol szintén hatalmas tömeg ünnepelte. Ott tartott beszéde után repülővel indult a fővárosba.

"Emlékezzetek majd egész életetekben erre a Bastille téri összefogásra, amely kedvet kell, hogy adjon más népeknek is Európában a változáshoz" - fogalmazott a megválasztott francia államfő. Megismételte, hogy az európai vezetőkön kívül szerinte más európai népek is azt remélik, hogy a franciaországi változásokkal véget érnek a megszorítások Európában.

A Bastille téri spontán ünnepségen megjelent a Szocialista Párt teljes vezetősége, amelynek tagjai Hollande érkezéséig beszédeket tartottak. A helyszín szimbolikus: ugyanitt gyülekeztek 31 évvel ezelőtt a baloldali választók, amikor Francois Mitterrand személyében a háború után először választottak meg baloldali politikust államfőnek Franciaországban.

Hollande arra kérte a baloldali tömeget, hogy maradjon aktív a következő hetekben is, és "adjon parlamenti többséget a köztársasági elnöknek".

MIndeközben telefonon gratulált Mario Monti olasz miniszterelnök Francois Hollande-nak, s a két ország szoros együttműködését szorgalmazta a gazdasági növekedés ösztönzésére. Az olasz miniszterelnöki hivatal vasárnapi közleménye szerint Monti beszélt Herman Van Rompuyjel, az Európai Tanács elnökével, Angela Merkel német kancellárral és David Cameron brit kormányfővel a franciaországi elnökválasztás és a Görögországot hagyományosan kormányzó két pártra súlyos csapást jelentő parlamenti választás lezárása után.

AP

Égett a vonal

Hollande osztotta Monti álláspontját, miszerint szükség van a szoros együttműködésre egy hatékonyabb és a gazdasági növekedés felé induló Európai Unió kialakítására. Kijelentette, hogy a költségvetési fegyelem továbbra is egyik lényeges eleme a monetáris uniónak, de több figyelmet kell fordítani a növekedést ösztönző politikára. "A franciaországi és a görögországi választások eredményei nyomán át kell gondolni az európai politikákat. A felelős államháztartási politika szükséges feltétel, de nyilvánvalóan nem elegendő az alapvető cél eléréséhez, azaz a munkahelyeket teremtő és a társadalmi igazságosság felé mozduló fenntartható gazdasági növekedéshez" - áll Monti közleményében.

Erkki Tuomija finn szociáldemokrata külügyminiszter szerint a francia elnökválasztás végeredménye a remény jele, de a görögországi parlamenti választás kimenetele nehézségeket ígér úgy az országnak, mint Európának. A Facebook-oldalán olvasható bejegyzés szerint Tuomija úgy véli, hogy Hollande győzelme jó hír egész Európa számára, s azt szeretné, ha ez a diadal és a júniusi franciaországi parlamenti választásokon várható szocialista győzelem egyensúlyozza ki nagy mértékben a Berlin által diktált politikát.

Enda Kenny, Írország centrista miniszterelnöke is üdvözölte Hollande-ot, s annak a reményének adott hangot, hogy győzelmének köszönhetően lehetővé válik az adósságválság kezelésének olyan megközelítése, amely jobban összpontosít a növekedésre, mintsem a megszigorításokra. Mariano Rajoy konzervatív spanyol miniszterelnök és a szintén jobbközép kormányt irányító Pedro Passos Coelho portugál miniszterelnök szintén gratulált az új francia elnöknek.

Stephen Harper kanadai miniszterelnök telefonon beszélt Hollande-dal. Szóvivője, Carl Vallée közölte, hogy a kanadai kormányfő a Kanadát és Franciaországot összekötő közös értékek, a mély történelmi, kulturális és nyelvi kapcsolatok fontosságát hangsúlyozta. "Kanada szorosan együtt akar működni Franciaországgal a nemzetközi kérdésekben, és Stephen Harper hangsúlyozta, hogy erre jó alkalmat kínálnak a G-8-csoport, a NATO és a G20-ak közelgő csúcsértekezletei" - mondta a szóvivő.

Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök szerint Hollande győzelme után új korszak nyílik meg a francia-török kapcsolatokban. "Mostantól egész mások lesznek a francia-török kapcsolatok, a béke, a szolidaritás, a részvétel és az érzékenység irányába mozdulnak el" - mondta Erdogan vasárnap.

A nemzetgyűlési választásokat június 10-17-én tartják Franciaországban. A vasárnap nyilvánosságra hozott első két felmérés szerint azon a szocialisták, a szélsőbaloldal és a Zöldek együttesen a szavazatok 44-45 százalékára, a jobbközép tábor 31-32 százalékra, míg a szélsőjobboldali Nemzeti Front 15-18 százalékra számíthat. A szenátusban tavaly ősz óta már a baloldal alkotja a többséget.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!