szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kutatók és környezetvédő aktivisták indultak útnak hétvégén Japánból, hogy feltérképezzék a hulladékrengeteget, ami a tavalyi pusztító szökőár idején került a Csendes-óceánba.

Több mint egy évvel a katasztrófa után Egyesült Államok hatóságai még mindig nem rendelkeznek egységes tervvel az amerikai partok felé sodródó szemét feltakarításához. A japán kormány becslései szerint körülbelül másfél millió tonna hulladék került az óceánba. Néhány amerikai szakértő szerint a szemétrengeteg nem fog partot érni, mások azonban lassan kibontakozó természeti katasztrófára figyelmeztetnek.

"Úgy vélem, hogy a jelenlegi helyzet súlyosabb, mint a nyugati partvidéket sújtó eddigi bármely olaj- vagy természeti katasztrófa a hulladék mennyiségét, típusát és földrajzi kiterjedtségét tekintve" - hangsúlyozta Chris Pallister, aki az alaszkai partvonal tengeri szeméttől való tisztán tartásáért felel. Az Országos Oceanográfiai és Légköri Hivatal munkatársaként dolgozó David Kennedy az amerikai szenátus illetékes bizottságának múlt hónapban azt mondta, hogy az esetek többségében az érintett államoknak maguknak kell gondoskodniuk a szemét eltakarításáról.

Az ország nyugati parti államainak politikai vezetői elfogadhatatlannak nevezték ezt a forgatókönyvet, arra hivatkozva, hogy a szökőár okozta hulladékhalom az egész országot fenyegető vészhelyzetet idézhet elő. Múlt héten egy betonból és fémből készült húszméteres hajódokk sodródott partra Oregon államban. A portlandi japán konzulátus megerősítése szerint a dokk a Japán északi révén fekvő Miszavából érkezett.

"Úgy vélem, hogy a dokk csupán előfutára a későbbiekben érkező jóval súlyosabb és problémásabb hulladékoknak, köztük olyan hordóknak, amelyek azonosíthatatlan vegyi anyagokat tárolnak" - mutatott rá Pallister.

A szökőár okozta hulladékrengeteg útját nehéz nyomon követni. A szelek és az óceáni áramlatok folyamatosan változnak, és maga a szemét is tovább darabolódhat. Ráadásul vannak olyan vízben sodródó tárgyak - halászfelszerelések, kerozin- és gázkonténerek, különféle épített szerkezetek -, amelyek csak feltételezhetően köthetőek a szökőárhoz.

Az útnak indult kutatócsoport a Hawaii-szigetektől északra fekvő területen folytat vizsgálatokat a térségben úszó, illetve a nyugati partot fenyegető hulladék dokumentálása céljából.

"Egész otthonokról van szó: bármi, ami megtalálható egy japán háztartásban, ott úszkálhat teljes épségben az óceánban" - mondta az expedíciót vezető Marcus Eriksen, a kaliforniai Long Beachen működő Algalita Tengerkutatási Intézet munkatársa.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!