szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Csütörtökön kezdődik hivatalosan a békefolyamat Oslóban a kolumbiai kormány és a FARC marxista gerillaszervezet között – jelentették be a kolumbiai elnöki hivatal közleményében. Az értesülést kedden a norvég külügyminisztérium is megerősítette.

Előzőleg az EFE spanyol hírügynökség azt jelentette, hogy Kubába érkezett Luciano Marin Arango, a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) nevű szélsőbaloldali gerillaszervezet második számú vezetője. Ő volt a gerillák küldöttségének utolsó, még hiányzó tagja, így elhárult az akadály a kolumbiai kormánnyal folytatandó béketárgyalások megkezdése elől.

A hírügynökség szerint a következő órákban Havannából elindulhat a gerillák delegációja Oslóba, a tárgyalások színhelyére, és hamarosan odautazhat Bogotából a kolumbiai kormány tárgyalóküldöttsége is.

A tervek szerint már hétfőn meg kellett volna kezdődniük a tárgyalásoknak a norvég fővárosban, de Timoleón Jiménez, a FARC egyik vezetője az RCN kolumbiai televíziónak adott nyilatkozatában már jelezte a késést, és utalt az oslói tárgyalásokra utazó gerillák elleni, korábbi elfogatóparancsok felfüggesztésében felmerült nehézségekre. A kolumbiai kormány képviselői sem utaztak még el Oslóba – közölte akkor a delegációhoz közeli forrás, aki a rossz időjárással indokolta a késést. Az EFE ugyanakkor úgy értesült: a kormány meg akarta várni, hogy a gerillák küldöttsége teljes létszámban gyűljön össze Havannában, és elinduljon Oslóba.

A Caracol kolumbiai televízió úgy tudja, hogy a két delegáció első találkozóját Osló közelében tartják majd. A kubai tárgyalók közül azonban még hiányzik Tanja Nijmeijer, a gerillacsoportnak az a holland női tagja, aki ellen az Interpol körözést és elfogatóparancsot adott ki. A nőt terrorista cselekményekkel gyanúsítják, valamint azzal, hogy 2003-ban elrabolt három amerikait. Az ő esetében komolyabb akadályokba ütközik az elfogatóparancs felfüggesztése.

A FARC tagjai 1964 óta folytatnak fegyveres harcot a kolumbiai állam ellen, elsősorban az országot borító őserdőkbe fészkelték be magukat. Az amerikai támogatást élvező kolumbiai hadsereg mára meggyengítette ugyan a szervezetet, a FARC-nak még most is nagyjából tízezer fegyveres a tagja. A kolumbiai kormány augusztusban jelentette be, hogy béketárgyalásokról egyeztet a gerillaszervezettel. Az érdemi megbeszélések a norvég fővárosban kezdődnek, és idővel várhatóan Havannába teszik át a helyszínt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!