Obama megadóztatná a gazdagokat

Az újraválasztott amerikai elnök szerint az amerikaiak többsége erre szavazott. Költségvetési beavatkozásra viszont mindenképp szükség van, különben jövőre ismét recesszió elé néz az amerikai gazdaság.

  • hvg.hu hvg.hu
Obama megadóztatná a gazdagokat

"Ha komolyan gondoljuk a deficit csökkentését, kombinálnunk kell az adócsökkentést a bevételekkel. És ez azt jelenti, hogy meg kell kérnünk a leggazdagabb amerikaiakat, hogy fizessenek egy kicsit több adót" - mondta Obama elnök pénteken a Fehér Házban.

A kampánynak Obama részéről is az egyik legfontosabb ígérete volt a középosztálynak ígért adócsökkentés, de Obama többször javasolta már azt is, hogy a leggazdagabbak adóit emeljék - írta a BBC. Utóbbiről természetesen a republikánusok hallani sem akartak. A költségvetési elemzők szerint azonban mindenképp szükség lesz valamilyen megállapodásra, ellenkező esetben az amerikai gazdaság ismét bajba fog kerülni. Ennek veszélyére az IMF is többször figyelmeztetett.

AFP / Nicholas Kamm

Obama a 250 000 dollár (56 750 000 Ft) jövedelem felett keresők adóit szeretné megemelni. "Ez központi kérdés volt a választás alatt" - mondta Obama, aki szerint kedd este bebizonyosodott, hogy az amerikaiak többsége egyetért a politikájával. Az elnök ugyanakkor azt mondta, hogy hajlandó engedni az elképzeléseiből, és a jöbő hétre összehívta a demokrata és republikánus vezetőket a kérdés megvitatására.

Barack Obama elnök tavaly állapodott meg a republikánus többségű Kongresszussal abban, hogy az érvényben lévő gazdaságélénkítő intézkedések - főképp adócsökkentések - 2013. január 1-ig lesznek érvényben. Ekkor viszont a védelmi, oktatási és egyéb kormányzati kiadásokat érintő megszorítások lépnek érvénybe, ha csak a Kongresszus nem lép addig. Ez a "költségvetési szakadék" viszont olyan sokkot okozna az amerikai gazdaságnak, ami recessziót okozna, ezért van szükség cselekvésre.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.