szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Rákapcsolódott az iráni energiahálózatra a busehri atomerőmű január ötödikén - jelentette be az iráni nukleáris program irányítója, Fereidún Abbaszi Davani szerdán. Tájékoztatása szerint az erőmű száz százalékos kapacitással üzemel.

Irán és a térség első atomerőműve a fővárostól, Teherántól körülbelül 1200 kilométerre délre, a Perzsa-öböl melletti Busehrben található. Első reaktorblokkja a nyugati és az orosz technika keveréke. A német Siemens cég leányvállalata, a Kraftwerk Union kezdte építeni még 1975-ben.

Az építés azonban részben leállt az 1979. évi iszlám forradalom és a nem sokkal később kirobbant iráni-iraki háború miatt, a szerződést pedig felmondták. Eztuán egyik nyugati állam sem vállalta befejezését.

A munka folytatásáról 1995 januárjában orosz-iráni megállapodás született, 1998-ban pedig olyan szerződést kötött Irán az Atomsztrojexport orosz nukleáriserőmű-építő céggel, hogy a vállalat "kulcsrakészen" adja át az első reaktorblokkot.

Egyes szakértők szerint a busehri reaktor beindítása nem hozza közelebb Iránt a nukleáris fegyverek kifejlesztéséhez, mivel Irán Oroszországtól szerzi majd be a fűtőelemeket, és a hatályos kétoldalú megállapodás értelmében oda is kell visszaszállítania a kiégett fűtőrudakat. Emellett a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szakértői is rajta tartják majd a szemüket, nehogy katonai célokra használják fel a kiégett hasadóanyagot, ami amúgy is inkább csupán elméletileg lehetséges. Az 5 százalékos dúsítású urán erőművek működtetésére használható,  csak a 80-90 százalékos tisztaságúból készülhet atomfegyver.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!