Mindenki tudja, hogy manipulatív a Fidesz módszere, de akkor mire jó a Voks 2025?
A nemzeti konzultációk soha nem vonják be érdemben az embereket semmilyen döntés-előkészítésbe.
A szlovák rendőrség és a titkosszolgálatok nem tudják lecserélni elavult lehallgatókészülékeiket, mert a milliókért megvett új rendszer használhatatlan. Így a multimédiás eszközöket sem tudják lehallgatni.
20 hónappal ezelőtt írta alá a belügyminisztérium az új rendszer beszerzéséről szóló szerződést egy izraeli céggel. A 12 millió eurós vételár felét már kifizette az állam, és a berendezéseket is leszállították, ám azok a Pravda - igazságszolgáltatási körökből származó - információi szerint még mindig bedobozolva, érintetlenül hevernek, nem is tesztelték őket - írja a bumm.sk a Pravdára hivatkozva.
A Pravda szerint azonban ez nem is lenne lehetséges, mivel annak működőképessé tételéhet további komponensek beszerzése szükséges, ez pedig további több tízmilliós tételt jelentene. A Pravda névtelenség forrása szerint ráadásul már megvásárlásakor sem tartozott a legmodernebb rendszerek közé a piacon elérhetők közül. Még drágább lenne a dolog, ha a rendőrség és a titkosszolgálatok egymástól független rendszereket szeretnének használni.
A rendőrség nem nyilatkozik az ügyben, mivel az információtechnológiás kérdéskör titkosított kategóriába tartozik. A lap emlékeztet, hogy manapság a titkosszolgálat (SIS) ellenőrizheti, kit hallgat le a rendőrség, katonai titkosszolgálat vagy a pénzügyőrök, fordítva viszont ez nem lehetséges, mivel a rendszert a SIS kezeli.
Jaroslav Baška, a parlament védelmi bizottságának elnöke közvetve megerősítette, hogy a rendszer működésképtelen. "A belügyminisztérium szomorú, mert nem működik, aminek működnie kellene" - mondta el a képviselő, ám nem konkretizálta, milyen problémákról van szó. Hozzátette, hogy a minisztérium igyekszik megoldani a helyzetet.
Ráadásul a minisztérium külön rendszert szeretne a rendőrségnek és a titkosszolgálatnak, legalábbis Milan Žitný biztonsági szakértő szerint.
A jelenleg használt lehallgatórendszer nem teszi lehetővé például a multimédiás üzenetek figyelését. A rendszer modernizációja révén viszont lehallgathatnák a modern szolgáltatásokat, mint a Skype, MMS, vagy az érintőképernyős telefonokat.
A szóban forgó, állítólag kihasználatlan rendszert még Daniel Lipšic minisztersége idején vásárolták meg. 10 megszólított cég ajánlata közül választották ki a Verint nevű vűlallatot, amely az előző rendszert is szállította 1995-ben.
A nyilvánosság feltehetőleg nem tudja meg, hogy működik-e már az új rendszer, mivel a közbeszerzési törvény a titkos, állambiztonságot érintő beszerzések esetén gyakorlatilag szabad kezet ad, külső ellenőrzés nélkül az állami szerveknek.
A nemzeti konzultációk soha nem vonják be érdemben az embereket semmilyen döntés-előkészítésbe.
Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.
Ma egy éve szűnt meg a kötelező akciózás, a kormány azonban nem tudta elengedni.
Visszaállt a háború kitörése előtti vámrendszer az EU és Ukrajna között.
Még mindig téma a szombati budapesti Pride a világsajtóban.
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre.