szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Heves reakciókat váltottak ki szerb ortodox egyházi vezetők kijelentései, amelyek a Koszovó és Szerbia viszonyát rendező brüsszeli megállapodás elleni pénteki tüntetésen hangzottak el.

A szerb politikusok botrányosnak, felháborítónak és sokkolónak nevezték Amfilohije montenegrói-tengermelléki metropolita és Atanasije nyugdíjazott szerb püspök pénteki kijelentéseit. A két egyházi személy a Koszovó és Szerbia viszonyát rendező brüsszeli megállapodás elleni tüntetésen szólalt fel. Amfilohije metropolita gyászmisét tartott a szerb kormányért, a nyugalmazott püspök pedig Ivica Dacic kormányfőt bírálta. Zoran Djindjic meggyilkolt miniszterelnökre utalva kijelentette: "Ő is így beszélt, és mindannyian tudjuk, mi történt vele".
 
Irinej szerb pátriárka elhatárolódott a felszólalóktól. Leszögezte: minden szó, ami a templomon kívül hangzott el, személyes álláspontot képvisel, amely mögött nem áll sem a pátriárka, sem a zsinat, sem az egyház. Megdöbbentőnek nevezte, hogy halotti imával nyitották meg a tüntetést, hiszen ilyen könyörgést csak azokért mondanak, akik már nem élnek. Vallási szakértők szerint a halotti ima úgy is értelmezhető, hogy ezzel a kormány bukását, és a kormánytagok halálát kérte a metropolita.

Több politikai párt is tiltakozott az elhangzottak ellen. A kormánytagok szerint elfogadhatatlanok a fenyegető és gyűlöletkeltő üzenetek. Ivica Dacic szerb miniszterelnök úgy vélte, hogy a két egyházfő viselkedése az inkvizíció időszakát idézi. „Néha valóban rácsodálkozom, hogy a mi drága Istenünk mivel érdemelte ki, hogy ilyen személyek képviselik a Földön?” – fogalmazott Dacic.   

A pénteki belgrádi tüntetést az észak-koszovói szerbek képviselői szervezték Szerbiában maradunk mottóval. A demonstráció 12 óra 44 perckor kezdődött, ezzel az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1244-es határozatára utaltak. A BT ebben a dokumentumban elismeri az egykori Jugoszlávia - és annak jogutódja, Szerbia - területi integritását, és Koszovó számára autonómiát jelentő jogokat biztosít Szerbián belül. Az észak-koszovói szerbek szerint azonban a brüsszeli megállapodás kevesebb jogot biztosít a Koszovóban élő szerbeknek a BT 1244-es határozatában foglaltaknál, ezért azt elfogadhatatlannak tartják.

A tüntetést három nacionalista párt, a Szerbiai Demokrata Párt, a Dveri Mozgalom és a Szerb Radikális Párt, valamint két szélsőséges tömörülés, a Nasi és az Obraz szerb nemzeti mozgalom is támogatta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!