szerző:
Klopfstein-László Kornél
Tetszett a cikk?

Már-már háborús állapotok uralkodnak Brazília egyes nagyvárosaiban a 2014-es labdarúgó-világbajnokságra elköltött összegek elleni tiltakozások miatt. A kezdetben a buszjegyáremelés elleni tiltakozásokat egy kisebb, egyetemistákból álló csoport szervezte, ám az irányítás a héten kicsúszott a kezükből. A korrupció, a labdarúgó-stadionok és a szegénység elleni tüntetők folyamatosan összecsapnak a gumilövedéket használó rendőrökkel.

„Ne gyertek el a világbajnokságra” – mondja határozottan a Facebookon terjedő videofelvételen egy fiatal brazil lány, majd meg is indokolja, hogy miért. Szerinte ugyanis a 2014-es labdarúgó-világbajnokságra elköltött összegeket inkább a közszolgáltatások színvonalának emelésére, a nagyobb átláthatóságra és a gazdaság fellendítésére kellene fordítania a kormánynak.

A hét elején mintegy 250 ezren demonstráltak hasonló jelszavakkal Brazíliában, ahol húsz éve nem voltak ekkora tüntetések. A békésen induló tiltakozás múlt héten kezdődött, mert a kormány felemelte a tömegközlekedési díjakat, hétfőre azonban Rio de Janeiróban, Sao Paulóban, Salvadorban és Brazíliavárosban a demonstrálók már szót emeltek az egyre gátlástalanabb korrupció, illetve a szegénység miatt is. A hatóságok könnygázt és gumilövedéket is bevetettek a tüntetők megfékezésére, szerdán pedig több nagyvárosban visszavonták a tarifaemelést. A demonstrálók azonban ezzel nem elégszenek meg, éjszaka ismét összecsaptak a rendőrökkel Niteróiban, a tüntetések centrumának számító Sao Paulóban a tiltakozók lezártak egy autópályát, megbénítva ezzel a város teljes közlekedését.

AFP / Bernardo Salce

Szakértők szerint ugyanis a lakosság frusztrációja a gyilkosságok számának emelkedésétől kezdve a lassuló gazdaságon át egészen a túlzsúfolt tömegközlekedésig, számos társadalmi problémára visszavezethető.

Káoszba fulladt

„Eleinte fiatalok szervezték a buszjegyek drágulása miatt. Bár a rendőrök már ekkor is nagyon erőszakosak voltak, múlt csütörtökön minden megváltozott. A hatóságok ugyanis elkezdték az újságírókat is célba venni, és egy fiatal lánynak kilőtték a szemét gumilövedékkel” – mesélte a hvg.hu-nak a Sao Paulóban élő Juliana Deodoro újságíró, aki a kezdetektől ott van minden tüntetésen.

Mind mondta, a jelentősebb Sao Pauló-i lapok ugyan hangosan tiltakoztak a történtek miatt, de a következő napon még több újságíró és tüntető sérült meg. Ekkor aztán mindenki a rendőrség ellen fordult: a demonstrálók, a sajtó, és a kormány egyaránt. Sao Paulóban érezni lehetett a politikát az utcákon, amire a helyi polgármester is rátett egy lapáttal.

AFP / Evaristo SA

Juliana Deodoro szerint a hétfői nap volt egyedül más, akkor olyan volt az egész, mint egy hatalmas buli. Mindenki rettentő boldog volt, és nem volt erőszak sem a tüntetők, sem a rendőrök részéről. Komplett családok jöttek ki demonstrálni. Miközben az idősebbek történeteket meséltek a húsz évvel ezelőtti tüntetésekről.”

Kedden viszont megint teljes volt a káosz. Egy csoport megostromolta a városházát, autókat gyújtottak fel, elkezdték betörni a boltok ablakait, és fosztogattak is. „Láttam néhány embert, aki plazmatévéket vitt el. Mások a Paulista útra mentek (Sao Paulo főutcája – a szerk.) azért, hogy megint bulizzanak egy nagyot” – mondta.

A tüntetéseket egyébként az úgynevezett Movimento Passe Livre (Szabad Hozzáférés Mozgalom) nevű csoport szervezi, amely valamivel több, mint negyven aktív fiatalból áll. "Többségük középosztálybeli családokból jön, akik az ország legjobb egyetemein tanulnak. Bár eddig úgy tűnt, hogy kézben tudják tartani a dolgokat, kedden kicsúszott a kezükből az irányítás” – fogalmazott Deodoro, aki szerint a buszjegyek drágulása elleni tüntetés csak indok volt arra, hogy utcára szólítsák az egyébként apolitikus brazil fiatalokat. Azóta viszont teljesen megváltozott a helyzet. Gyakorlatilag nincs olyan kérdés, ami ellen ne tiltakoznának.

A Dataholfa brazil közvélemény-kutató intézet felmérése szerint a demonstrálók több mint fele 25 évnél fiatalabb, háromnegyedük rendelkezik felsőfokú végzettséggel, de csak 22 százalékuk tanul jelenleg is valamilyen oktatási intézményben. A tiltakozók 84 százaléka semmilyen politika pártot nem támogat.

AFP / Daniel Guimaraens

Északon háborús állapotok vannak

Noha a többség még mindig a jegyáremeléssel indokolja a demonstrálást, a két fő téma továbbra is a világbajnokság és a korrupció. Ezért is érthető, hogy a legnagyobb összecsapások a brazil-mexikói konföderációs kupameccsnek otthont adó Fortalezában történtek, ahol mintegy 30 ezren próbálták megostromolni a városi stadiont. Az ország észak-keleti részén fekvő településen gyakorlatilag háborús állapotok uralkodtak, a kormány pedig az ilyen helyzetekben intézkedő úgynevezett Állami Biztonsági Erők (FNSP) bevetését is elrendelte.

A tüntetők olyan transzparenseket tartottak a magasba, mint „Neymarnál többet ér egy tanár”, amire Sepp Blatter, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) elnöke úgy reagált: a tüntetők a futballt ne használják fel saját céljaik elérésére. A válogatott több tagja viszont a demonstrálók mellett foglalt állást. „Miután láttam az elégedetlen embereket az utcákon, úgy éreztem, hogy csatlakoznom kell hozzájuk” – fogalmazott Givanildo Vieira de Souza, hozzátéve, hogy „jó ügyért küzdenek, ezért meg kell hallgatnunk őket. Brazíliának fejlődnie kell, ezt mindenki jól tudja.”

Dilma Rousseff brazil államfő a demonstrációkkal kapcsolatban úgy fogalmazott, büszke arra a több tízezer emberre, akik az utcákra vonultak színvonalasabb oktatást, illetve tömegközlekedést követelve. Rousseff – akit fiatalon bebörtönöztek azért, mert a brazil katonai diktatúra alatt a baloldali gerillák oldalán harcolt – hangsúlyozta, hogy kormányával közösen 40 millió embert emeltek be a középosztályba. „Mi mindent megteszünk azért, hogy színvonalasabb egészségügyet és oktatást biztosítsunk az emberek számára” – fogalmazott.

AFP / Yuri Cortez

A szakértők ugyanakkor figyelmeztetnek: az államfő szavai nem hatották meg a tömeget, ami leginkább annak köszönhető, hogy a demonstrálók társadalmi háttere és követelései is rendkívül változatosak. „Nehéz lesz továbbvinni a mozgalmat, hiszen egyelőre nem teljesen világos, hogy kik is ők, és miért tüntetnek” – fogalmazott David Fleischer, az University of Brasilia professzora.

Noha a többség támogatja a tiltakozásokat, sokaknak mégsem tetszik a vandalizmus és az erőszak, amely a megmozdulásokat kíséri. „Ezt az embereknek a saját zsebükből kell majd kifizetni” – mutatott rá a 42 éves Manuel Carlos, aki logisztikai menedzserként dolgozik Sao Paulóban, hozzátéve, hogy bár egyetért a követelésekkel, „ami itt folyik, az abszurd”.

Luis Fernandes sportért felelős miniszter televíziós interjújában mindenesetre arról beszélt, hogy a 2014-es labdarúgó-világbajnokság egy hatalmas „lehetőséget kínál az országnak arra, hogy fejlesszék az infrastruktúrát, amiből mindenkinek haszna származik”. Hozzátette, hogy a tüntetések ellenére a brazil lakosság többsége igenis támogatja a jövőre tervezett sporteseményeket.

Mindenük a foci

Az utóbbi évtized gazdasági eredményei következtében Dél-Amerika legnépesebb államában rengetegen emelkedtek ki a szegénységből. Az egy főre eső, vásárlóerő-paritáson mért GDP például tavaly megközelítette Magyarország szintjét, Brazília pedig bekerült a világ gazdasági és politikai életét alakító G20-ak közé.

 

A gazdasági fellendülés motorja a nyersanyagexport felfutása volt, amely kiszélesítette a középosztályt. A pár éve még 7,5 százalékos gazdasági növekedés azonban mára 0,9 százalékosra olvadt. A belső fogyasztás élénkülését a növekvő hitelfelvétel pörgette, ám a hitelboom odáig jutott, hogy egyes felmérések szerint a kölcsönt felvevők 15 százalékának problémai vannak a törlesztéssel. A munkanélküliség is emelkedik a tavalyi történelmi mélypontról, és áprilisban már 5,8 százalékot mértek. Erről részletesebben itt olvashat.

 

Brazíliát azonban most is a labdarúgás országaként emlegetik, hiszen a focit annyira komolyan veszik az emberek, hogy a nagyobb meccsek előtt három órával még a bankoknak is be kell zárniuk, elengedve dolgozóikat azért, hogy legyen idejük felkészülni a szurkolásra.

 

A büszkeségre meg is van minden okuk a braziloknak, hiszen a nagyjából 200 millió lakosú ország nemzeti tizenegye öt világbajnoki címet tudhat magáénak. Sőt, Brazília csapata az egyetlen, amely valamennyi világbajnokságon részt vett, és az első, amely ötször nyerte el a győztes címét, kétszer nyertek ezüstérmet, kétszer pedig harmadikok lettek.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!