szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megerősítette az izraeli kormány vasárnap késő este, hogy 48 órán belül 26 – régóta bebörtönzött – palesztin foglyot bocsát szabadon. A foglyok között olyanok is vannak, akiket különböző terrorcselekmények miatt több mint 20 évet töltöttek izraeli börtönökben, néhányan közülük a Hamász palesztin terrorszervezet korábbi aktivistái.

Megerősítette az izraeli kormány vasárnap késő este, hogy 48 órán belül 26 – régóta bebörtönzött – palesztin foglyot bocsát szabadon. A jóváhagyásra alig néhány órával azután került sor, hogy az izraeli lakásügyi miniszter – mindössze három nappal az izraeli–palesztin béketárgyalások felújítása előtt – közel 1200 új lakás építését hagyta jóvá a megszállt palesztin területek zsidó telepein.

A Netanjahu-kabinet illetékes bizottsága több miniszter részvételével rendkívüli tanácskozáson hagyta jóvá 26, régóta bebörtönzött fogoly szabadon bocsátását. Értesülések szerint az érintett foglyok között olyanok is vannak, akiket különböző terrorcselekmények miatt több mint 20 évet töltöttek izraeli börtönökben, néhányan közülük a Hamász palesztin terrorszervezet korábbi aktivistái.

Mahmúd Abbász palesztin elnök korábban ragaszkodott a telepbővítések befagyasztásához az új tárgyalások előfeltételeként. A palesztinok az Izrael által 1967-ben megszállt Gázai övezetben, Ciszjordániában és Kelet-Jeruzsálemben óhajtják megteremteni saját államukat, Izrael pedig az utóbbi két területen több tucatnyi telepet hozott létre, amelyeken mintegy 560 ezer izraeli él.

Abbász végül mégis beadta a derekát az építkezések befagyasztása nélkül is, mivel Izrael cserébe felajánlotta 104, régóta izraeli börtönben lévő palesztin fogoly elengedését négy részletben. Az izraeli kormánybizottság az első csoport szabadon engedését hagyta most jóvá.

A lakásügyi minisztérium vasárnapi bejelentése szerint 1187 lakás kapott végső engedélyt, amely az utolsó fázis volt a tenderek kiírása előtt. A minisztérium ezután közzé is tette az ajánlatkéréseket.

A lakások közül 793 épül a többségükben arabok lakta Kelet-Jeruzsálem zsidó lakónegyedeiben, a többi 394 pedig több nagy ciszjordániai zsidó telepen, köztük Maale-Adumímban, Efrátban és Ariélben. Az utóbbi Ciszjordánia szívében fekszik, és bővítése különösen nagy problémát jelenthet egy életképes palesztin állam megteremtése tekintetében.

A vasárnapi jóváhagyás és tenderkiírás azt bizonyítja, hogy Izrael szándékai "nem komolyak a tárgyalásokat illetően, s a telepeken folyó lázas építkezésekkel épp az a szándéka, hogy lerombolja a nemzetközi közösség óhajtotta megoldás alapjait, amely  egy palesztin állam létrehozására irányul az 1967-es határok között" – mondta Mohamed Stajje palesztin tárgyaló, aki szerint ez újabb bizonyítéka annak, hogy Izrael csak a saját érdekeit szem előtt tartva akar részt venni a tárgyalásokon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!