szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bevezetik a saríát (az iszlám vallási jogot) a polgári jogrendszer mellett a délkelet-ázsiai Borneó szigetén lévő Brunei szultánságban.

A világ egyik leggazdagabb országának számító Brunei szultánja jelentette be kedden, hogy az iszlám jogon alapuló büntető törvénykönyv a következő hat hónap folyamán, fokozatosan fog életbe lépni.

A saría értelmében Bruneiben ezentúl lehetővé válik, hogy a lopást a végtagok levágásával, az alkoholfogyasztást és az abortuszt korbácsütésekkel, a házasságtörést pedig halálra kövezéssel büntessék. A saríát csak a muzulmán hitűekre vonatkozóan fogják alkalmazni.

Az apró szultanátus gazdag kőolaj- és földgázlelőhelyeinek köszönheti hatalmas vagyonát. Az alig több mint 400 ezer fős lakosság kétharmada muzulmán vallású, 13 százaléka buddhista, 10 százaléka pedig keresztény. Ennek ellenére az iszlám az ország hivatalos vallása, amelyet kifejezetten konzervatív felfogásban gyakorolnak.

Tilos az alkohol fogyasztása például és más vallások gyakorlását szigorúan szabályozzák. Az utóbbi években kötelezővé tették a muzulmán gyerekek vallási oktatását és elrendelték, hogy a pénteki ima alatt az üzletek zárva tartsanak.

Bruneiben ritkán bírálják az uralkodó döntéseit, de a saría bevezetését illetően többen nemtetszésüknek adtak hangot. Sokan úgy vélik, hogy az iszlám vallási jog bevezetése ellentmond a szultánságban tapasztalható egyre erősebb modernitásnak, a külvilág felé nyitásnak, illetve ellenkezik a - lakosság többségét kitevő - maláj etnikum gondolkodásmódjával is.

"Ez teljesen összeegyeztethetetlen a malájok nyugodt, szelíd kultúrájával" - mondta egy taxihajó sofőrje a szultanátus fővárosában, Bandar Seri Begawanban. "Nem tudom elképzelni, hogy az országom Szaúd-Arábiává váljon" - tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!