Nagyon várja a világ a bombahíreket a kis, modulárisan építhető atomerőművekről
A kis atomerőművek ígéreteiről szóló nemzetközi várakozások fokozódnak, így logikus, hogy a hazai kutatók is foglalkoznak a témával.
Az 1993-ban megkezdett hivatalos mérések óta az eddigi legalacsonyabb szintre süllyedt idén a Mexikóban telelő pompás királylepkék (Danaus plexippus) száma: a jelentős populációcsökkenés miatt a szakértők attól tartanak, hogy a jövőben megszűnhet a pillangók Észak-Amerikából Mexikóba tartó éves vándorlása.
A Természetvédelmi Világalap (WWF), a mexikói környezetvédelmi minisztérium és a helyi Természetvédelmi Területek Tanácsa közös jelentése a lepkék elsődleges táplálékául szolgáló selyemkóró mezőgazdasági területekről való kiszorítását, az észak-amerikai városok terjeszkedését, a szélsőséges időjárási feltételeket és a pillangók mexikói élőhelyeinek az illegális fakitermelés miatti drasztikus zsugorodását nevezte meg a populációcsökkenés legfőbb okaiként.
Az elmúlt három évben tapasztalt meredek és egyenletes csökkenés eredményeként a fekete és narancssárga színekben pompázó lepkék ma már mindössze 0,67 hektárnyi területen vészelik át a téli hónapokat a Mexikóvárostól nyugatra elterülő fenyőerdőkben, míg tavaly még 1,19 hektáron teleltek. A Danaida-lepkének is nevezett pillangók száma 1996-ban érte el eddigi csúcsát, a rovarok akkor több mint 18 hektárnyi területet foglaltak el Mexikóban.
A szakértők szerint a pompás királylepkéket nem fenyegeti a kihalás veszélye, ám a populációjukban tapasztalt csökkenés most már statisztikailag hosszú távú jelenségnek számít, és nem tekinthető többé éves, vagy szezonális események összejátszása eredményeként.
A lepkék ősszel, illetve tavasszal vágnak neki az Észak-Amerika és Mexikó közötti 3500-5000 kilométeres távnak. A pompás királylepke vándorlásának különlegessége, hogy életciklusa mindössze néhány hónap, ezért másik generáció tér vissza ugyanazon az útvonalon, mint amelyiken a korábbi elindult.
Néhány szakember úgy véli, hogy a tömegekben repülő lepkék vegyi anyagokat bocsáthatnak ki, hogy megjelöljék az útvonalukat, így, ha a számuk nagyon megcsappan, akkor nem marad elegendő nyom a visszafele érkezőknek és a vándorlás megszűnhet. A szakemberek ugyanakkor egyelőre nem tudják, hogy mi fog történni a pillangókkal, ha többé nem kelnek útra Mexikó felé.
A kis atomerőművek ígéreteiről szóló nemzetközi várakozások fokozódnak, így logikus, hogy a hazai kutatók is foglalkoznak a témával.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
A Tisza elnöke Szabó Tündére utalva reagált a Róka Rékáról szóló hírekre.
Sokan sérelmezik, hogy nehezen pótolható embereket szakembereket küldtek el, ráadásul mindezt több hónap alatt, így nem kellett csoportos létszámleépítést sem bejelenteni.
A humorista szerint a miniszterelnök hazudik, amikor azt mondja, hogy számíthatnak rá a kárpátaljai magyarok.