szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ejtette a pénzmosás vádját, de fenntartotta a kevésbé súlyos adócsalásét a spanyol király nővérével szemben a Palma de Mallorca-i felsőbíróság pénteken. Krisztina hercegnőt, férjét, illetve több feltételezett bűntársukat egyebek mellett azzal gyanúsították, hogy jogtalanul használtak fel több millió euró közpénzt magáncélokra. Ez a korrupciós ügy volt az egyik olyan botrány, amely az utóbbi években megtépázta a királyi család tekintélyét.

A pénteki döntéssel VI. Fülöp uralkodó nővére lehet a történelem során a spanyol királyi család első olyan tagja, akit bíróság elé állítanak. Ugyanakkor a bíróság határozata önmagában még nem jelenti azt, hogy a hercegnőnek a vádlottak padjára kell ülnie, mivel a spanyol jog lehetőséget ad a sértettne, vagyis ebben az esetben a spanyol államnak, hogy eltekintsen a pertől, ha nem tartja megalapozottnak a vádakat.

Pedro Horrach, a korrupciós ügyekben illetékes állami ügyész korábban már közölte, hogy ellenzi Krisztina vád alá helyezését.

A király nővérével szemben évek óta folyik nyomozás. Júniusban egy előzetes vizsgálat eredményeként egy Palma de Mallorca-i bíróság úgy döntött, hogy pénzmosás és adócsalás vádpontjában per indulhat ellene. Ezt a döntést a hercegnő ügyvédjei megfellebbezték, de a pénteki döntés csak az egyik vádpontban adott nekik igazat.

Az ügy első számú gyanúsítottja nem Krisztina hercegnő, hanem férje, Inaki Urdangarin. Az egykori kézilabdás olimpikon Urdangarint a hatóságok 2011 óta azzal vádolják, hogy egy üzlettársával együtt több millió eurónyi közpénzt sikkasztott el a Nóos nevű közhasznú társaság elnökeként 2004 és 2006 között. A társaságot állítólag azért alapították, hogy pénzeszközeit más vállalatokhoz, például az Aizoon fantomcéghez irányíthassák át.

A hercegnőt a Nóos-ügyben egyszer már tisztázták a vádak alól, de tavaly gyanúsítottként bevonták abba a vizsgálatba, amely az Aizoonnal kapcsolatban folyt.

Krisztina a korábbi meghallgatásokon többnyire kitért a válaszadás elől, azt hangoztatta, hogy a szóban forgó ügyeket férje intézte, továbbá ő mindig is bízott és továbbra is bízik férjében. Urdangarin tagadta, hogy törvénytelenségeket követtek volna el. Urdangarin ellen számos más jogcímen, például okirat-hamisítás, befolyással való visszaélés, kötelességmulasztás gyanújával is folyik eljárás.

Ez volt az egyik olyan botrány, amely az utóbbi években megtépázta a királyi család tekintélyét és népszerűségét a dél-európai országban, ahol a gazdasági válság és a kiemelkedően nagy munkanélküliség miatt eleve megnőtt a jómódúakkal szembeni ellenérzés. I. János Károly király június elején le is mondott a trónról, helyét az addigi trónörökös, Fülöp vette át. Utóbbi a királyi család legnépszerűbb tagjai közé tartozik, és trónra kerülésével a család lakossági támogatottsága ismét növekedni kezdett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!