szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az oroszok adták a legversenyképesebb ajánlatot a paksi atomerőmű bővítésére – állította Áder János köztársasági elnök szerdán Szófiában.

Áder János beszédet mondott Szófiában, a Hogyan birkózzunk meg a múlttal, a jövőre tekintettel” című nemzetközi konferencián.

A köztársasági elnök azt mondta, hogy Magyarország a 25 évvel ezelőtt megfogalmazott célok közül a szabadságot és a függetlenséget megvalósította, az életszínvonal terén azonban még nem sikerült elérni az uniós átlagot, így tennivalók még ezen a területen vannak. 

Áder János az egykori szocialista országokban végbement átalakulási folyamatokról szólva a hasonlóságokról és a különbözőségekről egyaránt beszélt. Azt mondta, a békés átmenet során az államberendezkedést kerekasztal-beszélgetések keretében alkották meg a résztvevők, amelynek során a korábbi hatalom képviselői „közjogi aknákat, titkosszolgálati csapdákat” állítottak, és Magyarországon is sikeresen próbálták a politikai hatalmat gazdasági hatalommá konvertálni. Azt is mondta, hogy Magyarországon egy átvilágító bírókból álló testület akadályozta meg a rendszerváltást követően, hogy azok, akik az állambiztonsági múlt részei voltak, betölthessenek bizonyos pozíciókat. 

Áder János és Roszen Plevneliev bolgár elnök Szófiában
MTI / Kovács Attila

Egy, az orosz gazdasági kapcsolatok erősödésére és a korábbi szabadságtörekvésekre vonatkozó kérdésre Áder János úgy felelt: 1956 és a mostani gazdasági együttműködés között semmilyen kapcsolat nincs, és Magyarországnak jelenleg semmivel sem erősebbek a gazdasági kapcsolatai Oroszországgal, mint az elmúlt évtizedekben, vagy mint például Franciaországnak, Németországnak vagy más volt szocialista országoknak. A paksi erőmű bővítéséről szólva azt mondta, hogy senki nem adott az oroszokénál versenyképesebb ajánlatot. 

A magyar államfővel együtt az Út a demokráciába: egyediek vagy átadhatók-e az átmenet tapasztalatai? című szekcióban szólalt fel a konferencián Roszen Plevneliev bolgár köztársasági elnök is, aki azonban arra mutatott rá, hogy országában a régi kommunista elit megerősítette gazdasági pozícióit. Reményét fejezte ki, hogy Bulgária tanul Németország vagy Magyarország példájából, és feldolgozza múltját, szembenéz azzal, mert – mint fogalmazott – a nem teljesen kinyitott (titkosszolgálati) dossziék, a nem teljesen kimondott igazságok nem tettek jót. 

A bolgár elnök az egykori kommunista rendszerektől való legfőbb különbségnek a Bulgária és az egykori Szovjetunió között fennálló történelmi kapcsolatokat nevezte, hozzátéve: a részben az oroszok által finanszírozott modernizáció az átmenetre is rányomta bélyegét. A kétnapos konferenciát abból az alkalomból tartják, hogy Bulgária 2014. november 10-én rendszerváltásának és demokratikus átalakulásának 25. évfordulóját ünnepelte. 

A tanácskozáson kedden felszólalt Palasik Mária, az Állambiztonsági Levéltárak Történeti Levéltárának kutatásvezetője, szerdán szintén részt vesz a rendezvényen Gyarmati István, a Demokratikus Átalakulás Nemzetközi Központjának elnöke. Az államfő a felszólalását követően találkozik Cecka Cacsevával, a bolgár nemzetgyűlés elnökével. Áder János a bolgár köztársasági elnök meghívására látogatott két napra Szófiába. Roszen Plevneliev másfél éve járt Magyarországon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!