HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Miközben az európai politikai hangulat fokozódik, az elkeseredett és reménykedő migránsok egyre növekvő tömegben érkeznek Görögországba. Csak a mai napon 4000-en érkeznek a kontinensre Leszbosz szigetéről abban bízva, hogy onnan már könnyebb úton juthatnak el Németországba vagy Angliába - útjuk Magyarországon keresztül vezet.

A görög kormány megszervezte a Lesbos szigetén tartózkodó menekültek Athénba szállítását, az éjszakai első hajóval 1700-an érkeztek, a szerdai nap végére további 2500 embert szeretnének áthajóztatni - írja az angol Independent. A hatóságok azt követően gyorsították meg a hivatalos eljárást, hogy a turistaszezon közepén a szigeten hajlék nélküli menekültek ellepték a közparkokat, illetve ellátásuk is nehézkes, a segélyszervezet és önkéntesek további lépéseket szorgalmaznak a kormány részéről. Legutóbb 1200 embert mentettek meg a tengerről, így számuk tovább gyarapszik.

Csak idén 160 ezer ember érkezett Görögországba, ebből az elmúlt héten 23 ezer volt a számuk. Magyarországon a legutóbbi adatok szerint 150 ezren haladtak át. Prokopis Pavlopoulos görög elnök francia kollégéjához, Francios Hollandehoz fordult további segítségért. Az elmúlt héten felerősödő menekülthullám Magyarországot elérve a pályaudvarok részbeni lezárását eredményezte, az osztrák hatóságok pedig szigorított határellenőrzést vezettek be. A menekültstátuszért folyamodó szírek előtt hiába nyitotta meg a kapukat Németország, a többi schengeni állam nem engedheti továbbutazásukat - beutazási vízumra kötelesek -, az eljárásokat helyben kell lefolytassák, ami komoly terheket ró a magyar és görög állámra. A Independentnek nyilatkozó Kovács Zoltán kormányszóvivő szerint, ha nem születik egységes megoldás, a menekültek helyzete kezelhetetlenné válik.

MTI / Balogh Zoltán

Rogán Antal nem szeretné, ha az unokái az "Európai Egyesült Kalifátusokban" élnének - idézi a frakcióvezetőt a lap, lefestve a menekültellenes kormányzati hangulatot. Az európai vezetők további találkozókat sürgetnek, a V4 államok is egyeztetnek a közeljövőben, Angela Merkel is kedden találkozott a spanyol miniszterelnökkel, az EU szeptember 14-én tervezi a következő nagyobb egyeztetést. Németország közben bírálta Nagy-Britanniát azért a magatartásért, mert nem fogadnak be menekülteket. Yvette Cooper angol munkáspárti politikus ugyanakkor szeretné elérni, hogy a közös teherviselés jegyében 10 ezer szíriait befogadna az ország. Az angol szélsőséges Ukip politikusa, Nigel Farage bibliai emberáradathoz hasonlította a helyzetet, tematizálva a közhangulatot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!