szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Brexit ütemterve a brit hatóságok döntésén múlik - közölte Mina Andreeva, az Európai Bizottság (EB) szóvivője Brüsszelben, egy nappal a londoni felsőbíróság döntése után, miszerint a kormány parlamenti jóváhagyás nélkül nem indíthatja el az EU-kilépést.

Theresa May brit kormányfő pénteken telefonon tájékoztatta Jean-Claude Junckert, az EB elnökét a bíróság előző napi határozatáról - mondta a bizottság szóvivője, aki szerint "Juncker világosan kifejtette, hogy tiszteletben tartja az Egyesült Királyság alkotmányos rendjét". A felek között mindössze rövid telefonbeszélgetésre került sor.

"Ez innentől kezdve brit belügy. Az ütemterv a brit hatóságok döntésén múlik" - közölte Mina Andreeva. Hozzátette, az Európai Bizottság nem kíván megjegyzést fűzni a londoni felsőbíróság végzéséhez.

A bírósági döntés, amely ellen a kormány fellebbezést nyújt be, azt jelenti, hogy a folyamat elindítását, azaz a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének aktiválását a brit parlamentnek meg kell szavaznia. Az 50. cikkely aktiválása hivatalosan is elindítja a kilépési folyamatot, és a tárgyalásokra kétéves időkeretet biztosít.

A londoni kormány kezdettől fogva azt vallja, hogy a cikkely aktiválása a miniszterelnök döntési jogkörébe tartozik, és e döntéshez nem kell előzetes parlamenti jóváhagyás, miután a brit EU-tagságról június 23-án rendezett népszavazáson a többség a kilépésre voksolt.

Theresa May nemrégiben közölte, London legkésőbb a jövő év első negyedének végéig bejelenti az 50. cikkely aktiválását. A bírósági végzés azonban elvileg azt is jelentheti, hogy ez a hivatalos aktus akár hónapokat is késhet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!