szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Évek hallgatása után végre megszólalt Oszama bin Laden anyja, aki máig a szerető, kedves fiú képét tudja csak elfogadni, a saját országát is konfliktusokba rángató dzsihadista terroristavezért nem.

"Nehéz életem volt, mert a fiam olyan messze volt tőlem. Nagyon jó fiú volt, nagyon szeretett engem" – ezek a fájdalmas anyai szavak nem mástól származnak, mint Alia Ghanemtől, egy bizonyos Oszama bin Laden édesanyjától. A nő a szaúd-arábiai Dzseddában él, ami a bin Laden család otthona generációkon át. Az ország egyik leggazdagabb családja egyébként ezer szálon kötődik a szaúdi államhoz.

MTI/EPA

Ghanem éveken át megtagadta az interjúkat, a Guardian most végül megkapta az engedélyt a szaúdi királyi családtól. Az államnak kényes ez a kérdés, hiszen máig állnak a vádak, hogy bin Ladent segítette a szaúdi állam, és a 19 gépeltérítőből 15 szaúdi volt. Ahogy anyja visszaemlékszik, az ifjú Oszama tehetséges, ambiciózus fiú volt, az egész a dzseddai egyetemen ment félre: ott mosták át az agyát szélsőségesek a húszas évei elején. "Más ember lett ott", mondja Ghanem. Figyelmeztette is fiát, de az sosem volt őszinte anyjával, mit is csinál, mert annyira szerette őt. A 80-as évek elején aztán Afganisztánba ment az oroszok ellen harcolni, amivel nagy elismerést váltott ki otthon. Öccse azt magyarázza, mint bátyjára büszke Oszamára, aki sok mindenre tanította, de mint emberre, nem. Állítása szerint az anyja sosem gondolt arra, hogy a fiából dzsihadista lett, és amikor ez egyértelmű lett, mindenki felháborodott. A család szerint Ghanem máig elfogult szeretett fiával, és nem hibáztatja, inkább áldozatnak tartja. Sosem látta bin Laden dzsihadista énjét, csak a jó fiút.

A 9/11-ről azt mondja az egyik féltestvér, rögtön tudták, hogy Oszama volt, és mindenkit megrázott a dolog, szégyenkeztek. Tudták, súlyosak lesznek a következmények, a család külföldön élő tagjai visszatértek Szaúd-Arábiába, ahol utazási tilalmat vezettek be rájuk, kihallgatták őket. Ma már viszonylag szabadon utazhatnak. Bin Laden anyja a szíriai Latakiából költözött Rijádba az 50-es évek közepén, Oszama 1957-ben született. 1960-ban a nő elvált férjétől, és újraházasodott. Bin Laden apja sem tétlenkedett: összesen 11 felesége volt, és 54 gyereke született.

A Guardian újságírója tudott beszélni azzal a Turki al-Faiszal herceggel is, aki 1977 és 2001 szeptember 1-je között a titkosszolgálatokat irányította Szaúd-Arábiában. Ő úgy látja, két bin Laden volt, az egyik a szovjet afgán megszállás vége előtti, illetve az azutáni. Az első egy idealisztikus mudzsahid volt, a második egy sokkal politikusabb bin Laden volt 1990 után. "Pókerarca volt, sosem grimaszolt, sosem mosolygott." Turki végigkövette bin Laden útját, ahogy az afgán Talibánnal szorosra fűzte a kapcsolatait. 2001-ben Turkiék tudták, hogy valami nagyszabású akciót terveznek, de nem volt elég információ a részletekről.

Az országban, amelyet bin Laden tudatosan fordított szembe a Nyugattal azáltal, hogy szaúdiakat választott elkövetőknek, máig van némi népszerűsége. Két özvegye és gyerekei is visszatérhettek az országba – igaz, azt el nem hagyhatják. Legidősebb fia, a 29 éves Hamza azonban még Afganisztánban van, és bosszút akar állni apja haláláért. A család ezt persze helyteleníti. Szaúd-Arábia reformokon megy keresztül: Szalman koronaherceg alatt a nők is vezethetnek immár autót, megnyíltak az első mozik, enyhülnek a szigorú vahabbita rendszer elvei. De ha Szalman elbukik, újabb bin Ladenek jelenhetnek meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!