szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A két újságírót azután börtönözték be, hogy a rohingja népirtásról riportot készítettek.

Va Lon és Kjav Szo O szabadon távozhatott Rangun Insein nevű börtönéből, pár héttel azután, hogy elutasították a legutóbbi fellebezésüket, írja a CNN. A Reuters tudósítóit végül azért engedték el, mert Vin Mjint, az ország elnöke amnesztiát hirdetett, és 6520 rab szabadulhatott ki a börtönökből.

A két újságírót 2017 decemberében vették őrizetbe, majd tavaly ősszel börtönbe is mentek egy olyan törvény alapján, ami még a gyarmati időkből származik. A gyanúsítás szerint titkos információt terjesztettek el, ami nemzetbiztonsági szempontból "érzékenynek" számít.

A rohingja népirtásról készült cikkükért ugyanakkor idén a Nemzetközi tudósítások kategóriában elnyerték a Pulitzer-díjat.

Stephen Adler, a Reuters főszerkesztője úgy írta le a két férfit, mint "bátor riportereket", akik "a sajtószabadság szimbólumai az egész világon". A két riportert Amal Clooney ügyvédnő képviselte, és számos más híresség szólalt fel a kiszabadulásuk érdekében. Az újságírók végül a nemzetközi nyomás miatt részesültek elnöki kegyelemben. 

A két férfi 2017 augusztusában kezdett nyomozásba, amikor 10 rohingját megöltek egy faluban; a hatóságok megpróbálták ellehetetleníteni az újságírók munkáját.

A muszlim kisebbség elleni katonai erőszak körülbelül 720 ezer rohingját kényszerített a hazája elhagyására. Mianmarban, a főleg buddhista vallású Rakhine államban a hadsereg rengeteg ártatlan embert mészárolt le, köztük különös kegyetlenséggel nőket és gyerekeket. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!