Vízágyúval oszlatták szét Törökországban a szíriai offenzíva ellen tiltakozókat

A hatóságok 78 ember ellen eljárást indítottak, mert az interneten bírálták a katonai műveleteket.

  • MTI MTI
Vízágyúval oszlatták szét Törökországban a szíriai offenzíva ellen tiltakozókat

Vízágyút vetett be csütörtökön a török rendőrség a jelentős részben kurdok lakta Diyarbakirban, az ország délkeleti részén az észak-kelet-szíriai török offenzíva ellen tiltakozók szétoszlatására. Emellett több aktivistát őrizetbe vettek a Népek Demokratikus Pártja (HDP) nevű, kurdbarát politikai alakulat székházánál.

A HDP tájékoztatása szerint a párt 25 tagját vették őrizetbe, köztük a HDP tartományi vezetőjét is. Az Anadolu állami hírügynökség nem sokkal korábban arról adott hírt, hogy a HDP vezetői ellen vizsgálat indult. A hatóságok 21 embert őrizetbe vettek, mert a közösségi médiában bírálták a katonai műveleteket. A legtöbb ellenzéki párt támogatja az északkelet-szíriai katonai beavatkozást, a HDP viszont az akció leállítására szólított fel, és inváziós kísérletnek minősítette a török offenzívát.

Sezai Temelli, a HDP társelnöke szerdán úgy fogalmazott, hogy a török kormány mindössze hanyatló népszerűségét próbálja helyreállítani. A hatóságok ellene, valamint a párt másik társelnöke, Pervin Buldan ellen is eljárást indítottak "terrorista propaganda" terjesztése és "a török kormány nyilvános megsértése" miatt.  Ankara szerint a HDP kapcsolatban áll a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) nevű terrorszervezettel, amit a HDP kategorikusan tagad.

A párt tagjain kívül további 78 ember ellen indult eljárás, mert a közösségi médiában bírálták a szíriai offenzívát.

A hatóságok szerint ez kimeríti a közösség elleni izgatás és a terrorista propaganda terjesztése büntetőjogi tényállását.

Törökország szerdán indított offenzívát Szíria északkeleti részén az általa terroristának tekintett kurd milícia, a Népvédelmi Egységek (YPG) visszaszorítására, amely a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű szervezet gerincét képezi, és amely az Iszlám Állam nevű terrorszervezet ellen harcoló nyugati szövetség leghatékonyabb helyi szövetségese.

Az offenzívát az előzte meg, hogy Donald Trump amerikai elnök és Recep Tayyip Erdogan török államfő vasárnapi telefonbeszélgetését követően a Fehér Ház tudatta, hogy nem támogatja a török beavatkozást, de nem is fog közbeavatkozni, ha megindul az offenzíva, és a térségben lévő amerikai katonákat elkezdték kivonni a szíriai-török határ térségéből.

(Kiemelt képünk illusztráció.)

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?

vélemény

Parászka Boróka: A rezsimbontás receptje

Ma Magyarországon nem látszik az alagút vége. Egyelőre ott tartunk, hogy el kell hinnie az ország határain belül és kívül élőknek, hogy lehetséges a megtisztulás, és mindenkinek lehet helye, feladata ebben.