szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az IRC globális segélyszervezet szerint már egy 30 millió eurós pénzalapból meg lehetne tenni az elengedhetetlen lépéseket.

A világ több pontján lévő túlzsúfolt menekülttáborok lakóit a koronavírus-fertőzés szédítő gyorsaságú terjedése fenyegeti, amit súlyosbít, hogy legtöbbjük alig jut ivóvízhez, és a zord időjárási viszonyok is nehezítik helyzetüket - hívta fel a figyelmet szerdán az International Rescue Committee (IRC) globális segélyszervezet. Példaként a Szíriában, Bangladesben és Görögországban működő táborokat emelték ki, amelyekben az emberek szinte egymás hegyén-hátán élnek, s ahol a fertőzés terjedésének üteme meghaladhatja a Diamond Princess tengerjárón tapasztaltat. A február elején vesztegzár alá vont szállodahajón négyszer olyan gyorsan terjedt a járvány, mint a hivatalos kínai adatok szerint az akkori vuhani epicentrumban.

A menekülteken és a háborúk áldozatain segítő szervezet utalt arra, hogy Szíriában a polgárháború 2011-es kezdete óta számos túlzsúfolt menekülttábor nyílt. Ezek között van az északkelet-szíriai al-holi tábor, amelyben 68 ezer ember él, akik mindössze 1,81 négyzetkilométeren osztoznak, vagyis 37 500 ember jut egy négyzetkilométerre. Ennél még a Diamond Princess fedélzetén is több hely jutott egy-egy embernek – idézik fel –, ott a népsűrűség 24 400 emberre jött ki, négyzetkilométerenként. Ez kisebb arány további helyszínekhez viszonyítva is: a bangladesi Cox's Bazarban, a rohingják táborainak területén 40 ezer, a görögországi Leszbosz szigetén lévő Moria táborban pedig arányosan 203 800 lakó jut egyetlen négyzetkilométerre.

Az IRC 30 millió eurós pénzalap létrehozását sürgeti, hogy megtegyék az elengedhetetlen lépéseket a menekültek védelmében. Felvetik például új szálláshelyek építését, amelyek lehetővé tennék az embertelen táborok felszámolását és a megfelelő társadalmi távolságtartást.

Az ENSZ nemrég felhívta a figyelmet: Szíriában a Covid-19 járvány különösen a lakhelyüket elhagyni kényszerült mintegy 6,5 millió embert fenyegeti. A világszervezet korábban is megkongatta a vészharangot, jelezve, hogy ebben az országban - ahol a háború kilenc éve alatt teljesen lerombolódott az infrastruktúra - könnyen kialakulhat egészségügyi katasztrófahelyzet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!