szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hogy felgyorsítsák a kutatásokat.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

32 500 önkéntest toborzott 140 országból a 1 Day Sooner nevű szervezet, hogy vállalják a koronavírussal való megfertőződést. A szervezet és támogatói szerint így lehetséges felgyorsítani a védőoltással kapcsolatos kutatásokat.

Májusban a hvg.hu is beszámoltunk a 1 Day Sooner projektjéről, akkor azonban még „csak” 16 000 ember állt rendelkezésükre. Mára ez a szám a duplájára nőtt, megfertőzésük pedig hamarosan elkezdődhet. Az önkéntesek a cég szerint a fiatal, húszas éveik elején járó korosztályból kerülnek ki, azt állítják, hogy rájuk a vírus alacsony veszélyt jelent, a társadalom egészének viszont óriási hasznot hozhat.

A projektet 15 Nobel-díjas kutató is támogatja.

Az oxfordi vakcinajelölt, amit a kísérletben megfertőzött embereken akarnak kipróbálni már a klinikai vizsgálatok korai szakaszában van, és különlegesen ígéretesnek számít. A Daily Telegraph szerint a megfertőzött betegek vérében nem csak antitestek, hanem úgynevezett T-sejtek is termelődnek, amelyek felismerik és elpusztítják az abnormális vagy fertőzött sejteket. Egyelőre azonban erről az oltóanyagról sem tudni, hogy garantál-e hosszú távú védelmet.

Ha ez sikeres, megvan a koronavírus elleni védőoltás: az utolsó tesztnél jár egy ígéretes vakcina

Az amerikai Moderna által gyártott oltóanyagot július 27-én 30 ezer önkéntesen próbálják majd ki, hogy végérvényesen kiderüljön, legyőzi-e a koronavírust. A tömeges tesztelés fázisa a vakcinafejlesztés egyik utolsó állomása, és csak olyan szer juthat el ebbe a fázisba, amely korábban minden próbán jónak bizonyult.

(BBC, MTI)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!