A belgrádi kormányzat reagált arra, hogy a túlzsúfolt táborokban nehéz megtartani a távolságot, és a fertőzés is felütötte a fejét.
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Pénteken 570 menekülttáborban lakónak adták be az AstraZeneca védőoltásának első adagját– írja a Reuters. A belgrádi kormányzat azért kezdte meg az országban rekedt mintegy 6000, főleg a Közel-Keletről és Afganisztánból érkezett menekült vakcinációját, mivel a 16 táborban igen körülményes megtartani a biztonságos távolságot, és több helyen is megjelent a fertőzés.
A menekültek beoltását az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának helyi képviselője is méltatta, mivel szerinte ez a társadalmi befogadás egyik fontos jele is.
Érdekes párhuzam, hogy közben Magyarországon a Fidesz frakcióvezetője, Kocsis Máté épp pénteken akadt ki nagyon a TASZ-ra, amiért a civil szervezet javaslatában az kiemelt oltási figyelemre szorulók közt felsorolta a migránsokat is.
A hétmilliós Szerbiában eddig 2,1 millióan kapták meg legalább az első adag oltást, de a járvány harmadik hulláma miatt még mindig emelkedik a fertőzöttek száma, amik miatt március közepe óta a gyógyszertárakon, az élelmiszerboltokon és a benzinkutakon kívül mindent bezáratott a kormány.
A szerb oltási terv egyébként jól halad, miközben beindult a vakcinaturizmus is az országban: a Novonite cikke szerint egy útlevélszám megadásával bárki regisztrálhat a szerb honlapon oltóanyagért, és még azt is kiválaszthatja, melyik típust fogadja el (a Szputnyik V, a Sinopharm, a Pfizer–BioNTech, valamint az AstraZeneca védőoltása érhető el az országban). Már több ezren használták ki a lehetőséget, a legtöbben a környező országokból, Bosznia-Hercegovinából, Montenegróból, Észak-Macedóniából és Albániából érkeztek.