szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hivatalban lévő politikusok, magánbiztonsági cégek, befolyásos bűnözők - Haitin szép számmal akadnak olyan szereplők, akik felbérelhették az elnök meggyilkolására vállalkozó külföldi zsoldosokat, de egyelőre nem tudni, ki volt a megbízó.

Egyelőre még a Haiti belügyeit ismerő elemzők is csak találgatnak arról, vajon ki vagy kik és miért bérelték fel azokat a külföldi zsoldosokat, akik négy nappal ezelőtt otthonában megölték Jovenel Moïse haiti elnököt és súlyosan megsebesítették az elnök feleségét, Martine Moïse-t. A first lady a Miami Herald információja szerint kritikus, de stabil állapotban fekszik egy floridai kórházban, ahová átszállították.

Martine Moïse szombaton hangüzenetet tett közzé a Twitteren, amelyben arról beszélt: a támadók berontottak a házukba és azonnal lövöldözni kezdtek. "Emberi elmével felfoghatatlan cselekedetről van szó, hiszen csak végtelenül elszánt gyilkosok tudnak megölni egy olyan elnököt, mint Jovenel Moïse anélkül, hogy esélyt adnának neki arra, hogy egyetlen szót is szóljon" - fogalmazott a first lady, aki azt gyanítja, a merényletet politikai okból követték el, méghozzá amiatt a tervezett referendum miatt, amelyen az elnök saját hatalma kiszélesítését kérte volna a választóktól.

Az biztos, hogy a gondosan előkészített merényletet nem kispályások követték el. A hatóságok eddig legalább huszonnyolc embert gyanúsítottak meg, ebből huszonhat kolumbiai (közülük hatan exkommandósok), ketten pedig haiti-amerikai állampolgárok. Az egyik haiti-amerikai, James Solages egy floridai vállalkozó, aki korábban a haiti kanadai nagykövetségen dolgozott a testőrök parancsnokaként. A gyanúsítottak közül tizenhét embert letartóztattak, nyolc másik még szabadlábon van.

AFP / EYEPRESS NEWS

Az még nem teljesen világos, hogy a merénylet után a rendőrök hány bérgyilkost öltek meg, amikor azok el akarták hagyni a bűntény helyszínét, a Pétion-Ville negyedet, az első rendőrségi jelentések négy-hét halottról szóltak, de később a rendőrfőnök azt mondta, hogy három merénylő halt meg az összecsapás során. Azt viszont a média már megszellőztette, hogy az elnököt likvidáló zsoldosok közül többen már három hónapja Haitin tartózkodtak, míg mások később csatlakoztak hozzájuk a Dominikai Köztársaságból. A bérgyilkosok arra használták ki a három hónapot, hogy járműveket, készpénzt és felszerelést gyűjtsenek össze.

A dél-amerikai szervezett bűnözői csoportokra szakosodott InSight oknyomozó portál szerint egy dolog biztos: az, hogy ez egy jól szervezett, jól finanszírozott taktikai művelet volt, amelyet kifinomult, nagy teljesítményű fegyverekkel felszerelt emberek hajtottak végre.

AFP / VALERIE BAERISWYL

A feltételezett gyilkosok az amerikai kábítószer-ellenes hatóság, a DEA tagjainak adták ki magukat, és azt kiabálták, hogy a támadás egy "DEA művelet". Ugyanakkor az Egyesült Államokban lévő Haiti nagykövetsége a gyilkosságot "egy magasan képzett és erősen felfegyverzett banda jól koordinált támadásának" nevezte, nem pedig a DEA akciójának.

Az Insight arra is felhívta a figyelmet, hogy ami történt, nem példa nélküli Haitin. 2019 februárjában a haiti rendőrség egy olyan külföldiekből álló és támadófegyverekkel felszerelt álló zsoldos csapatot tartóztatott le egy rendőrségi ellenőrzőponton, amelyiknek titkos küldetése volt. Az elnöki tanácsadót, Fritz Jean-Louist kellett elkísérniük a haiti központi bankba, ahol aztán a kormány olajalapjából 80 millió dollárt utalt át egy másik bankszámlára. Ez utóbbi számla Moïse elnökhöz tartozott. Ennek a csoportnak is öt amerikai tagja volt, de őket gyorsan visszarepítették az Egyesült Államokba.

Haitit politikai válság sújtja, Moisét – aki ellen nemrég erőszakos tüntetéseket is szerveztek – korrupció mellett azzal is vádolták, hogy bűnbandákkal áll kapcsolatban. A meggyilkolt elnök egy ideje rendeleti úton kormányzott, ugyanis az országban nem tartottak választásokat, holott az ellenzék szerint az államfő mandátuma lejárt. Az országban az utóbbi években elharapózott a bűnözés is, a súlyos szegénységgel küzdő ország egyes részeit fegyveres csoportok ellenőrzik.

Jovenel Moise és felesége 2020-ban
AFP / CHANDAN KHANNA

Szakértők szerint Haitin rengeteg olyan szereplő van, aki képes lenne külföldi zsoldoscsapatot felbérelni, a hivatalban lévő politikusoktól kezdve a magánbiztonsági cégeken át a befolyásos bűnözői csoportokig. Egyes szakértők ugyanakkor fontosnak tartják megemlíteni, hogy az elnököt likvidáló támadók hogyan tervezhették meg és hajthatták végre a gyilkosságot ennyire könnyen anélkül, hogy az elnök biztonsági csapatának egyetlen tagja is megsebesült volna. Nem véletlen, hogy az ügyészek ki fogják hallgatni az elnök testőrségének tagjait is.

Haitin korábban már nem egy politikust vádoltak egyébként azzal, hogy összejátszottak bűnbandákkal és politikai kapcsolatokkal rendelkező milíciákkal, cserébe azért, hogy a bandák által ellenőrzött városrészekben az adott politikust támogassák. Moïse elnököt például azzal vádolták, hogy támogatta a G9 és a Family nevű bandák szövetségét. A bandák állítólag hivatalos védelmet kaptak cserébe azért, hogy Moïse-t támogatták az általuk ellenőrzött területeken. Csakhogy Moïse halálával a G9-es koalíció meggyengülhet, ha a politikai hatalmat olyanok követelik maguknak, akik nem látnak hasznot a szövetséggel való együttműködésben. Június végén a G9 vezetője, Jimmy Chérizier, alias "Barbecue" forradalomra szólított fel mind az ellenzék, mind Moïse elnök Tèt Kale pártja ellen.

AFP / VALERIE BAERISWYL

A bandák szövetsége már a megalakulása óta küzdött a belső rivalizálás elfojtásáért. Ezek a harcok a múlt hónapban élesedtek ki. Éppen ezért elemzők szerint az elnök meggyilkolása egy olyan, rendkívüli bizonytalansággal teli időszakot teremt, amelyben a különböző bűnözői csoportok megpróbálják újabb és újabb területek fölött megszerezni az irányítást, természetesen egymás kárára.

Két vezető is átvette a meggyilkolt elnök helyét

Haitin a szenátus a testület egykori vezetőjét, Joseph Lambert-t kiáltotta ki pénteken átmeneti elnöknek. A szenátus részéről leszögezték: nem ismerik el Claude Joseph ügyvivő miniszterelnök jogosultságát, emlékeztetve arra, hogy a szerdán meggyilkolt Jovenel Moise néhány nappal a merénylet előtt felmentette őt a hivatalából, és a korábban a belügyi tárcát is vezető Ariel Henry-t nevezte ki utódjául.

Haiti közben az ENSZ segítségét kérte biztonsági helyzetének a megszilárdításához. A Reuters úgy tudja, hogy Claude Joseph még az elnök elleni merénylet napján, szerdán kapcsolatba lépett az ENSZ-szel, arra kérve, hogy "támogassa a rendőrséget a rend helyreállítása érdekében tett erőfeszítéseiben". Claude Joseph az AP-nek ugyanakkor arról beszélt: nem hajlandó "hatalmi harcokba" bonyolódni Jovenel Moise halála nyomán. "Haitin egy módon lehet valaki elnök, ha megválasztják" - jelentette ki a politikus.

Haitin a tervek szerint szeptember 26-án tartanak parlamenti és elnökválasztást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!