szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Újabb kilakoltatási moratóriumot hirdetett a Biden-kormány kedden, 60 nappal hosszabbították meg a határidőt. Ezzel felfüggesztették a koronavírus-járvány alatti kilakoltatásokat, amik bérlők millióit érintenék az USA-ban.

Szombaton lejárt az eredeti határideje a koronavírus miatt bevezetett szövetségi kilakoltatási tilalomnak, ami miatt sok millió amerikai került volna az utcára. A kormány viszont a demokrata párti törvényhozók nyomására 60 nappal meghosszabbította a moratóriumot. A márciusi adatok szerint 6,4 millió amerikai háztartás volt hátralékban a bérleti díjakkal,

július elsején pedig 3,6 millió ember érezte úgy, hogy az elkövetkezendő két hónapban kilakoltathatják.

A kedden kiadott tilalom – amely a lakosság 90 százalékát érinti – október 3-ig tart, és elsősorban azokat a régiókat célozza, ahol ismét felívelőben vannak a Covid–19 okozta megbetegedések. Ez a rendelet már célzottabb, mint a július 31-én lejárt, így nem teljesen az előző meghosszabbítása.

"A delta variáns megjelenése a közösségi terjedés felgyorsulásához vezetett, ami egyre több amerikait tesz ki fokozott kockázatnak, különösen azokat, akik nincsenek beoltva" – mondta Rochelle Walensky a járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) igazgatója. Hozzátette:

Ez a moratórium a megfelelő lépés ahhoz, hogy az otthonukban tartsuk őket, távol azoktól a gyülekezési helyektől, ahol a Covid–19 terjed.

A döntés még jogi úton támadható, mivel a legfelsőbb bíróság júniusban úgy határozott, hogy a CDC túllépte a hatáskörét és minden további hosszabbításhoz kongresszusi döntés kellene. A Fehér Ház hétfőn még arról számolt be, hogy a CDC nem tudott megfelelő jogalapot találni a hosszabbításhoz, erre válaszul kedd reggel a Demokrata törvényhozók egy része tüntetést szervezett a Capitolium elé.

Joe Biden kedd délután már így nyilatkozott az újságíróknak: „Nem biztos abban, hogy az új rendelet átmegy az alkotmányos vizsgálaton, de egy esetleges pereskedés valószínűleg adna némi pluszidőt a bérleti támogatásra szánt pénzeszközök folyósítására.”

A be nem fizetett lakbérek pótlására tavaly megszavazott a Kongresszus egy csaknem 47 milliárd dolláros keretet, a folyósítás viszont nagyon lassan zajlik. Azaz a pénz megvan, csak a kifizetés lassú, de a bajbajutottak nyertek még újabb 60 napot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!